Po dobu několika dnů dosahovala Irma velikosti bouře kategorie 5, což je pro hurikány nejvyšší kategorie. Vítr dosahoval minulou středu rychlosti až 295 kilometrů v hodině. V pondělí však už Irma zeslábla na tropickou bouři s rychlostí větru 110 kilometrů v hodině.

Meteorologové předpovídají, že v úterý dále zeslábne. Stále však varují, že je nebezpečná kvůli silným nárazům větru a lijákům, které mohou způsobit záplavy.

Šest milionů domácností je na Floridě bez elektřiny, její dodávky jsou přerušeny na 62 procentech rozlohy tohoto amerického státu.

Úřady již nařídily evakuaci 6,5 milionu osob. V Karibiku stoupl celkový počet obětí na 38. Řada ostrovů byla z velké části zničena. Úředníci varují před humanitární krizí. Odhady hovoří o tom, že škody v Karibiku dosáhnou mnoha miliard dolarů. Na Floridě je podle agentury AP zatím pět obětí.

Guvernér Floridy Rick Scott serveru BBC řekl, že „bude trvat nějaký čas, než se lidé budou moci vrátit do svých domovů.“ Zároveň dodal, že veškeré elektrické vedení na území státu je zcela zničeno.

Na Floridě dnes zůstanou uzavřeny všechny školy, mimo provoz jsou rovněž letecké terminály včetně největšího letiště v Miami. Zrušeny byly již tisíce letů. Letiště v Miami bude až do úterý mimo provoz. 

Během dneška se na příchod Irmy chystá také stát Georgia, který s Floridou sousedí na severu. Tam by však podle meteorologů po dalším očekávaném oslabení mohl živel přijít již v podobě tropické bouře.