Oko hurikánu zasáhlo pevninu u obce Cameron krátce po půlnoci místního času (07:00 SELČ). Laura byla v tu chvíli klasifikována jako hurikán čtvrtého, tedy druhého nejvyššího stupně. Jihovýchodní část Louisiany dnes bičoval vichr o rychlosti až 200 kilometrů za hodinu a prudký déšť. Moře se kvůli bouři vylilo na pevninu, přičemž podle agentury AP může záplavová vlna zasahovat i desítky kilometrů do vnitrozemí.

Značné materiální škody jsou hlášené z města Lake Charles, které leží asi 50 kilometrů od moře a kde normálně žije na 80 tisíc lidí. Vítr tam v noci rozbíjel okna a odnášel střechy. Videa na sociálních sítích ukazovala i spadlé dopravní značky nebo kusy plotů a budov rozeseté v ulicích.

Hurikán Laura u amerického pobřeží.
Hurikán Laura zasáhl americkou pevninu. Bez proudu jsou desetitisíce lidí

Hurikán zasáhl i část Texasu, v obou státech bylo ráno dohromady skoro 400 tisíc budov bez proudu, informuje agentura Reuters. Energetici zároveň varovali, že výpadků bude pravděpodobně s dalším postupem bouře přibývat.

Podle agentury AP sice byla v předchozích dnech nařízená evakuace asi 580 tisíc lidí z pobřežních oblastí, na které se Laura hnala, úřady ale mají informace přinejmenším o zhruba 150, kteří výzev neuposlechli. Někteří z nich už totiž začali volat o pomoc. Lidé v oblasti přitom zkušenosti s ničivými živly mají. V roce 2005 region postihl hurikán Rita.

Škody jsou rozsáhlé

Zatímco v Louisianě už evidují jednu oběť, texaský guvernér Greg Abbott dopoledne žádná úmrtí nehlásil. V obou státech jsou v terénu stovky záchranářů a vyhodnocování škod je teprve na počátku. "Mohu vám říci, že škody jsou rozsáhlé," uvedl louisianský guvernér Edwards.

Zástupce policie v nejhůře zasažené části Louisiany Tony Guillory řekl, že doufá, že bude možné lidi v ohrožení evakuovat ještě během dneška. Kvůli troskám na silnicích, zpřetrhanému elektrickému vedení a záplavám by ale jejich záchrana mohla trvat i déle. Okres Cameron měla podle předpovědí zcela zalít mořská voda.

"Je to jedna z nejsilnějších bouří, jaká zasáhla daný úsek pobřeží," řekl David Roth z NWS. Guvernéři postižených států nicméně dnes vyjadřovali názor, že pobřežní záplavy jsou nakonec slabší, než jakých se obávali.

Spojené státy se připravují na úder hurikánu Laura
K břehům USA míří hurikán Laura. Úřady nařídily evakuaci statisícům lidí

Laura dnes postupovala Louisianou dál směrem na sever a rychle zeslábla na hurikán první kategorie. Stále ji však doprovází vichr, který může být smrtící, píše AP. Sílu hurikánu zřejmě živel ztratí až při přesunu nad Arkansas, v jehož jižní části bylo vyhlášeno nezvyklé varování před tropickou bouří.

O víkendu se má bouřkový systém stočit směrem na východ k Tennessee a Kentucky, načež má zasáhnout i státy na pobřeží Atlantiku. Na ostrově Hispaniola, o který se dělí Haiti a Dominikánská republika, Laura před přesunem nad jižní část USA zabila 23 lidí a způsobila rozsáhlé záplavy.