Hurikán se dnes přehnal podél Baham, kde podle Reuters patrně nezpůsobil vážnější škody. Vítr, který ho provázel, měl rychlost přes 200 kilometrů v hodině. Podle amerického Národního střediska pro hurikány (NHC) ovšem v posledních hodinách dosáhl rychlosti přes 220 kilometrů v hodině, což Matthewa posunulo do čtvrté kategorie na pětistupňové škále síly hurikánů. Nyní míří nebezpečný živel k jihovýchodnímu pobřeží Spojených států a nad Floridu by měl dorazit v noci na pátek místního času (v pátek ráno SELČ).

"Každý v našem státě se musí připravit na přímý úder," varoval na dnešní tiskové konferenci guvernér Floridy Rick Scott. Dodal, že pokud hurikán udeří na Floridu přímo, může to mít katastrofální následky. Floridské úřady proto doporučily evakuaci 1,5 milionu lidí z pobřežních oblastí.

S podobnými opatřeními přišel i guvernér sousední Georgie Nathan Deal, který dnes nařídil evakuaci 500.000 lidí žijících u atlantického pobřeží.

Miliony lidí v ohrožení

Celkem je v ohrožení až 12 milionů lidí. Státy Florida, Georgia a Severní a Jižní Karolína již vyhlásily stav nouze, který umožňuje jejich guvernérům povolat na pomoc armádu. Na Floridě pomáhá s evakuací na 2500 členů Národní gardy. Kvůli evakuaci statisíců obyvatel se dnes na silnicích v těchto čtyřech státech tvořily dlouhé kolony a benzínovým stanicím a obchodům s potravinami došly zásoby.

Hurikán Matthew při své cestě karibskou oblastí zatím nejhůře zasáhl Haiti, kde většinu ze 136 obětí zabily padající stromy a rozvodněné řeky. V sousední Dominikánské republice hurikán připravil o život čtyři lidi.

Matthew je nejsilnějším hurikánem v karibské oblasti od roku 2007, kdy oblast postihl hurikán Felix. Ten udeřil začátkem září na karibských ostrovech a ve střední Americe a vyžádal si na 130 obětí. Nejsilnější vítr během něho dosáhl až 280 kilometrů v hodině, což zařadilo hurikán Felix do nejvyšší kategorie pět (tam patří hurikány, při nichž síla větru přesáhne 250 kilometrů v hodině).

Samotné Spojené státy pamatují, že hurikán čtvrté či nejvyšší kategorie udeřil na pevninu naposledy před 12 lety. Šlo o hurikán Charley, který v srpnu 2004 způsobil ve státech na jihu USA škody ve výši 14 miliard dolarů (téměř 340 miliard korun).

Na hurikán dnes zesílila i tropická bouře Nicole, která se nachází několik stovek kilometrů jižně od Bermud a pohybuje se severozápadním směrem rychlostí deseti kilometrů za hodinu. K americkému pobřeží by se podle NHC přiblížit neměla.