Střed hurikánu se brzy odpoledne SELČ nacházel nad jihozápadním cípem pobřeží Haiti. Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) varovalo, že při doprovodných lijácích může napršet až 60 centimetrů, na některých místech dokonce až 100 centimetrů vody, pobřežní oblasti musejí počítat s až třímetrovými vlnami.

Matthew se pohybuje na sever rychlostí necelých 15 kilometrů v hodině. Během noci na středu místního času (středa dopoledne SELČ) je očekáván na východě Kuby, odkud podle předpovědí NHC bude pokračovat severozápadně k Bahamám.

Haitské úřady opakovaně vyzývaly k evakuaci obyvatel z ohrožených oblastí, část lidí ale možnost odchodu z obavy o ztrátu majetku podle AP odmítla. Evakuace na Haiti nicméně dále pokračují. V nejchudší zemi karibské oblasti se očekávají rozsáhlé záplavy a sesuvy půdy.

Jamajka mezitím odvolala varování před hurikánem. V platnosti zůstává varování před tropickou bouří. Podle původních předpovědí měl Matthew zasáhnout východ Jamajky, nakonec se ale pohybuje na východ od ostrova.

Americká agentura pro mezinárodní rozvoj mezitím oznámila, že na pomoc Haiti a Jamajce uvolnila 400.000 dolarů (9,6 milionu Kč).

Z východní části Kuby už úřady preventivně evakuovaly 316.000 lidí. "Dvacet tisíc našlo přístřeší v provizorních zařízeních a 296.000 u svých příbuzných," uvedl zástupce ředitele civilní obrany ostrova Luis Ángel Macareno.

Výstraha v šesti východních provinciích

Kubánská vláda vyhlásila výstrahu před hurikánem v šesti východních provinciích, v nichž se nachází i druhé největší město země Santiago a americká vojenská základna Guantánamo.

Matthew si od svého vzniku vyžádal již nejméně tři oběti. Po 16letém chlapci na ostrově Svatý Vincent a starším muži v Kolumbii dnes zahynul haitský rybář. Dalšího muže haitské úřady pohřešují.

Po přechodu nad východní Kubou by mohl Matthew pokračovat směrem k Bahamským ostrovům. Zasáhnout by mohl i jih a východ Spojených států. Na určení přesné trasy je podle NHC ještě příliš brzy, floridské úřady v čele s guvernérem Rickem Scottem již ale činí nezbytné přípravy.