Hurikán od pátku postupně slábl a dnes ráno místního času (odpoledne SELČ) se podle Národního střediska pro hurikány (NHC) změnil v posttropickou tlakovou níži. Označení posttropická dávají američtí meteorologové vzdušným útvarům, které se po přechodu pevniny vrátí nad oceán, z kategorie hurikánů vypadl rovněž proto, že rychlost jeho větru klesla pod 120 kilometrů v hodině. V 15:00 SELČ se nacházel přes 100 kilometrů východně od Mysu Hatteras v Severní Karolíně a mířil stále na východ na volné moře, kde se podle meteorologů zřejmě rozpadne.

Severokarolínský guvernér Pat McCrory dnes médiím sdělil, že počet obětí v jeho státě stoupl ze tří na sedm, přičemž podrobnosti nespecifikoval. Na jihovýchodním pobřeží celkem od pátku kvůli silnému větru a záplavám zemřelo nejméně 15 lidí, vedle severokarolínských obětí rovněž pět na Floridě a tři v Georgii. Někteří zemřeli například v zaplavených autech, jiní poté, co na ně, či jejich dům spadl strom.

Celkem 2,24 milionu lidí zůstalo ve čtyřech postižených státech bez elektřiny, jejíž dodávky se postupně obnovují. V regionu bylo od pátku zrušeno na 3540 letů. Ve městě Charleston v Jižní Karolíně byl uzavřen hlavní most přes řeku. Most Arthura Ravenela Jr. zůstane uzavřen, dokud ho nezkontrolují statici.

Nejsilnější hurikán v oblasti od roku 2007

Škody v postižených státech, v nichž byla před příchodem hurikánu preventivně nařízena evakuace asi dvou milionů lidí, by neměly být tak vysoké jako po některých předchozích hurikánech. Odhadl to David Beasley, šéf pojišťovny Insurance Recovery Inc. Podle něj by nemusely přesáhnout škody po hurikánech Charley a Frances z roku 2004. Hurikán Charley způsobil škody za asi 16,3 miliardy dolarů (asi 391 miliard korun) a Francis za 9,5 miliardy dolarů (zhruba 228 miliardy korun).

Matthew byl nejsilnějším hurikánem v oblasti od roku 2007, k USA ale dorazil již jako hurikán nižší kategorie. Nejvyšší intenzitu měl Matthew před týdnem v karibské oblasti, kdy krátce dosáhl nejvyšší (páté) úrovně stupnice hurikánů. Největší škody způsobil na Haiti, kde udeřil v úterý a kde v jeho důsledku přišlo o život několik stovek lidí.

Prozatímní haitský prezident Jocelerme Privet vyhlásil ode dneška třídenní národní smutek za oběti hurikánu, jejichž počty se zatím různí od čtyř stovek do asi devíti set, mohou však být i vyšší. Záchranáři se totiž jen pomalu dostávají do některých nejvíce postižených oblastí, s některými z nich nefunguje ani telefonní spojení.