Úřady vyhlásily varování na území obývané více než 3,5 miliony obyvatel ve státech Florida, Georgie a Alabama.

Hurikán Michael se blíží k floridskému pobřeží
K břehům Floridy míří hurikán Michael. Úřady nařídily evakuaci

Na severozápadě Floridy silné deště způsobily povodně, ulice města Apalachicola jsou zatopené vodou. Vítr strhává sloupy s elektrickým napětím, ničí stromy a střechy budov. Vzduchem poletují nebezpečné předměty.

Podle CNN jde o nejhorší živel od roku 1992, kdy východní pobřeží zasáhl Andrew. Hurikán Michael během středy zesílil na čtvrtý z pěti stupňů Saffirovy-Simpsonovy škály.

Povinný příkaz k evakuaci obdrželo více než půl milionu lidí zejména na pobřeží Floridy mezi městy Pensacola a Apalachicola. Řada lidí ale odmítla své domovy opustit.

„Máte poslední šanci se evakuovat předtím, než se v následujících hodinách podmínky prudce zhorší,“ varoval na svém twitterovém účtu floridský guvernér Rick Scott. Americký prezident Donald Trump vyhlásil na celém území Floridy stav pohotovosti a na pomoc ohroženým oblastem uvolnil federální prostředky.

Michael dorazil na Floridu

Zdroj: Youtube

Lidé nakupují zásoby

V okresech oblastí Panhandle a Big Bend byla pro zbytek týdne uzavřena většina státních škol a úřadů. Lidé, kteří se rozhodli neopustit své domovy, vykupují z obchodů zásoby pitné vody a potravin, dlouhé fronty se během úterý a středy vytvořily také u čerpacích stanic.

S evakuací posledních obyvatel a přípravami na úder hurikánu pomáhá podle agentury Reuters na 2,5 tisíce příslušníků národní gardy. Další čtyři tisíce jsou připraveny zasáhnout, stejně jako 17 tisíc pracovníků servisních služeb.

Bouře může zabíjet

Hurikán Michael, který se okolo středečního poledne nacházel zhruba 230 kilometrů jižně od města Panama City, podle Národního střediska pro hurikány (NHC) dosahuje rychlosti přesahující 220 kilometrů za hodinu.

Pohled na tajfun Trami z vesmíru
V Pacifiku se zformovaly další dvě superbouře. Míří k Tchaj-wanu a Havaji

Meteorologové však varují, že před dosažením pobřeží může ještě výrazně zesílit. Podle ředitele střediska Kena Grahama je bouře učebnicovým příkladem tropické cyklony, která během pohybu k pobřeží sílí. Jde tedy o přesný opak hurikánu Florence, který východní pobřeží Spojených států zasáhl letos v září. 

Guvernér Scott varoval floridské obyvatele před smrtelným nebezpečím. „Pokud se nebudete řídit pokyny úřadů, mohla by vás bouře zabít,“ uvedl republikán, který bude v listopadových volbách usilovat o zvolení do amerického senátu.

Obyvatelé ohrožených oblastí by se podle Jeffa Byarda z Federální agentury pro zvládání krizových situací (FEMA) měli připravit na „rozsáhlé poškození infrastruktury“, zejména rozvodů elektřiny, systémů odpadních vod a dopravních sítí. Již nyní bouře způsobila přerušení těžby ropy a zemního plynu v oblasti Mexického zálivu.

Další pohroma po Florence

Intenzivní srážky, které budou příchod hurikánu provázet, zasáhnou podle meteorologů i části Severní a Jižní Karolíny a jihovýchod Virginie, tedy oblasti, které v polovině září decimoval hurikán Florence. Pomalu se pohybující bouře způsobila rozsáhlé záplavy i sesuvy půdy a vyžádala si nejméně 43 obětí.

Povodně po hurikánu Florence
Hurikán Florence si vyžádal už 43 mrtvých. Nebezpečí navíc hrozí dál