Střed hurikánu dorazil k pevnině na úrovni města Fort Myers na jihozápadě Floridy a kolísavou rychlostí kolem 20 kilometrů v hodině bude pokračovat severovýchodním směrem. Miliony lidí musely opustit své domovy. „Je to skutečně obrovská bouře. Během uplynulé noci opravdu podstatně zesílila… čeká nás skutečně strašlivý den nebo dva,“ řekl floridský guvernér Ron DeSantis.

Úřady nařídily evakuaci 2,5 milionu lidí. Zákon nicméně nikoho nenutí, aby svůj domov opustil, uvádí agentura AP. V pohotovosti je podle guvernéra 30 tisíc pracovníků elektrické infrastruktury i průzkumné a záchranné týmy a sedm tisíc příslušníků národní gardy z Floridy i okolních států.

Lidé v korejském Soulu sledují na televizní obrazovce test rakety KLDR
Další raketový test? KLDR odpálila k Japonskému moři balistickou střelu

Americký prezident Joe Biden vyzval obyvatele, aby se řídily pokyny úřadů. „Tato bouře je nesmírně nebezpečná. Spolehněte se na úsudek úřadů a odborníků. Buďte připraveni,“ řekl dnes Biden.

Americká pobřežní stráž informovala, že nedaleko floridských břehů se v bouři potopila loď s kubánskými migranty. Až 23 osob se pohřešuje, čtyři lidé doplavali ke břehu a jsou nyní v péči lékařů. Pobřežní stráž zahájila záchranné operace. Mezi Kubou a Floridou je v nejužším bodě zhruba 160 kilometrů moře.

Vítr v nejvíce zasažených oblastech v nárazech zvedá hladinu moře o až pět metrů a společně se silným deštěm způsobuje záplavy. Meteorologové i lovci bouřek hovoří o nebývalé síle hurikánu.

„Naprosto šílené. Jsem rád, že jsme udělali jen jeden průlet,“ komentoval své snímky z oka hurikánu Ian lovec bouří a pilot Nick Underwood, který v dalším příspěvku na svém twitteru poukázal i na výjimečné množství blesků, kterými se bouře projevovala ještě než se střetla s pevninou.

Biden dnes varoval ropné a plynařské společnosti, aby bouři Ian nepoužívaly jako záminku pro zdražení cen paliv. „Cena ropy poslední dobou klesala. Moji experti mě informovali, že bouře narušila produkci jen zhruba 190 tisíc barelů,“ řekl prezident. Podle jeho slov jde o „malý dočasný dopad“, který neposkytuje „žádnou záminku pro zvýšení cen“.

Kuba zůstala po úderu hurikánu bez proudu

Hurikán Ian způsobil už v noci na dnešek výpadek elektřiny na celém území Kuby, bez proudu se tak ocitlo na 11 milionů jejích obyvatel. Ian zasáhl tento karibský ostrov jako hurikán třetí kategorie v úterý a vyžádal si tam dvě smrtelné oběti, zdevastoval i důležité tabákové plantáže, uvedla agentura AP. Nyní živel směřuje na Floridu a očekává se, že zesílí na čtvrtý stupeň z maximálních pěti.

Hurikán Ian na Kubu přinesl vítr o rychlosti až 200 kilometrů v hodině a silné lijáky. Asi v šest večer místního času (o půlnoci SELČ) postihl zemi výpadek proudu, kubánská státní televize oznámila, že jde o mimořádnou situaci a že úřady pracují na obnovení dodávek. Práce na obnově budou pokračovat celou noc i dnes ráno (místního času), uvedl v televizi Lázaro Guerra ze státní energetické firmy.

Po napadení Ukrajiny Ruskem se z pláží okolo Černého moře stala nebezpečná oblast. Voda vyplavuje nejen miny, ale i předměty, které matou odborníky.
Na březích Černého moře se objevily záhadné kulovité předměty. Matou odborníky

Problémy způsobil hurikán v tepelné elektrárně Antonio Guiteras ve městě Matanzas na západě země, která je nejdůležitějším dodavatelem elektřiny v zemi. Kuba je přitom už roky v hluboké ekonomické krizi.

S výpadky elektřiny, které trvají řadu hodin a postihují různé regiony, se Kuba potýká dlouhodobě. V posledních roce ještě zintenzivnily a už loni přispěly i k masovým protivládním protestům. Podle agentury EFE trvají výpadky v některých oblastech i více než deset hodin. Důvodem je zastaralá energetická síť, její nedostatečná údržba i nedostatek surovin pro tepelné elektrárny. Celonárodní výpadek však je výjimečný.

Hurikán Ian zdevastoval zejména západ Kuby a zasáhl také provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku. Podle AP zpustošil jednu z nejdůležitějších tabákových farem v zemi. Bouře způsobila záplavy, poškodila domy a vracela stromy.

Výpadek elektřiny na Kubě patří v posledních letech k největším na světě, v porovnání s jinými blackouty ale zasáhl relativně málo lidí. Například v červnu 2019 se bez elektřiny ocitlo na 48 milionů obyvatel Argentiny, Paraguaye a Uruguaye, po 13 hodinách byly dodávky obnoveny na většině zasaženého území. Ve stejném roce od března do června rozsáhlé několikadenní výpadky elektřiny opakovaně postihly téměř celou třicetimilionovou Venezuelu, která se rovněž s výpadky elektřiny trvajícími řadu hodin potýká už několik let.

Nejhorší výpadek elektřiny postihl Indii, kde v červenci 2012 zůstalo bez proudu na 670 milionů lidí, asi polovina obyvatel. V lednu 2001 rovněž v Indii se bez elektřiny ocitlo přes 200 milionů lidí v severních oblastech země. V Jižní Americe byl nejhorší dvouhodinový blackout, který v lednu 2002 ochromil život skoro poloviny Brazílie, což bylo zhruba 100 milionů lidí.