Tropická bouře, která nyní podle meteorologů dosahuje druhého stupně Saffir-Simpsonovy škály, bičuje pobřeží silným deštěm a prudkým vichrem. Nejvážněji je postižen Galveston, jehož obyvatelé podcenili nebezpečí a nyní zoufale volají o pomoc.

V přímém nebezpečí jsou desetitisíce ostrovanů, kteří odmítli evakuaci a rozhodli se přes všechna rizika zůstat. Na jejich záchranu ze zatopených domů a čtvrtí připravují úřady masivní evakuační práce.

"Je nešťastnou skutečností, že musíme přistoupit…a dostat naše lidi z těžké situace a zachránit ty, kteří se nerozhodli rozumně. Uskutečníme pravděpodobně nejrozsáhlejší pátrací a záchrannou operaci, jaká kdy byla v Texasu provedena," prohlásil Andrew Barlow, mluvčí guvernéra Ricka Perryho.

Ike napáchal na Galvestonu rozsáhlé škody, pod vodou jsou silnice a tisíce domů včetně vládních budov. Na ostrově propukly požáry, které však povětrnostní situace nedovoluje účinně hasit. Zásahům požárníků brání velmi silný vítr a vysoké proudy vod, znemožňující průjezd hasičským vozům.

Na poslední chvíli se záchranářům podařilo z ostrova odvést do bezpečí na 300 lidí.

Bez proudu, zato s obavami

Na tři miliony Texasanů jsou bez elektřiny a její poskytovatelé upozornili, že bude trvat týdny, než budou všechny služby obnoveny. Při výpadku v texaském největším městě Houstonu bylo v noci bez proudu odhadem milión obyvatel.

Panují navíc obavy, že blížící se mohutná vichřice poškodí jeho výstavní mrakodrapy.

Ačkoliv pobřežní lokality opustilo v obavách před bouří na milion lidí, podle informací úřadů čtyř texaských krajů výzvy k povinné evakuaci ignorovalo na 140 000 lidí, kteří zůstali ve svých domovech.

Především těm je určeno varování meteorologů, že se hurikán nyní šíří rychlostí až 180 kilometrů za hodinu a dosahuje tak třetí příčky stupnice měřící sílu tropických bouří. "Svou obrovskou velikostí se (Ike) blíží rozloze státu Texas," uvedli.

Nejhorší vichry a deště podle jejich slov ale teprve přijdou.

Tomáš Novák