Na internetu vyhlásili, že jako nově zřízená online škola nabízejí magistra už za dva roky. A za pár dnů se jim přihlásilo na pět set studentů, mezi nimiž byli i politici.

Novinářům se tak podařilo dokázat, že univerzita rozdávající diplomy bez práce, by v Polsku neměla o zájemce nouzi.

Výše školného nehraje roli

Uchazečům ani nevadilo, že na webových na stránkách nebyla uvedena jména profesorů, i přesto rovnou souhlasili se zaplacením nemalého školného. Regulérnímu vzdělání by přitom museli věnovat pět let.

Zřejmě proto tak ve smyšleném děkanátu Akademie Welka Lipa zvonily telefonáty zájemců od rána do večera. Novinářky z Gazety, které se vydávaly za zaměstnankyně nové školy, však nejvíce zajímalo, jaké jsou motivace volajících zájemců.

„Kdysi jsem studoval, pak jsem se oženil a už nebyl čas. Teď si chci zlepšit společenské postavení,“ odpověděl redaktorkám podle listu Gazeta pan Miroslaw z Poznaně.

Diplom rychle a bez práce

„Chci k vám poslat jednoho zaměstnance. Má vědomosti, ale potřebuje diplom,“ řekla podnikatelka, která neprozradila jméno. Jedno však bylo všem společné: chtěli rychle získat diplom a že to nevypadá standardně, je až na pár výjimek nezajímalo. Hlavně, aby dostali osvědčení, které pro boj s konkurencí potřebují, a nemuseli „ztrácet čas na přednáškách“. „Ta provokace bude možná k něčemu dobrá. Ministerstvo školství v kontrolách přitvrdí,“ myslí si poslanec Polské lidové strany Eugeniusz Kłopotek.