Nové protesty svolávané především přes sociální sítě se konaly kromě metropole také v jiných francouzských velkoměstech. Demonstranti se sešli například v Lyonu, Bordeaux či Ruenu. V posledně jmenovaném pak došlo dokonce k násilným střetům.

Napilno měla policie především v Paříži. Několikatisícový dav, jenž měl namířeno směrem k sídlu Národního shromáždění, se bezpečnostním složkám podařilo zastavit zhruba až 200 metrů od budovy. Policie byla podle agentury AFP nucena bránit se slzným plynem. 

Následně se rozvášnění demonstanti uchýlili k výtržnostem. Na bulváru Saint-Germain hořely skútry či odpadkové koše. 

Několika potestujícím se pak podařilo proniknout do jedné z budov ministerstva, v důsledku čehož musel být ze své kanceláře evakuován mluvčí francouzské vlády Benjamin Griveaux. 

K večeru se zhruba čtyřsethlavý dav snažil zablokovat dopravu na bulváru Champs-Elysées. Záhy proti němu podle listu Le Parisien policie zasáhla vodními děly.  

Protesty trvají již téměř dva měsíce

Demonstrace začaly v půlce listopadu jako protesty proti plánovanému zvýšení daně na pohonné hmoty, pak ale přerostly v manifestace proti vládním ekonomickým reformám obecně a proti prezidentu Emmanuelu Macronovi.

Mluvčí vlády Griveaux ve čtvrtek po jednání kabinetu prohlásil, že z hnutí takzvaných žlutých vest se stali buřiči, jejichž konečným cílem je svržení vlády. Dodal, že kabinet již některým požadavkům demonstrantů týkajícím se kupní síly vyhověl. Ti, co pokračují v protestech, se podle Griveauxe vrhli do "politického boje".