Tituly jako Supermerkel nebo Berlínská královna nesou jen některé z pořadů, se kterými se v posledních měsících roztrhl v médiích pytel. Angie, jak se kancléřce přezdívá, je prostě v módě.

"Musím přiznat: Oč déle ji dělám, o to sympatičtější mi je," vyznává se z obdivu k první ženě státu Maria Grundová-Scholerová. Pracuje už 20 let v zábavě rozhlasové stanice WDR a Merkelové "dává hlas" hned v několika pořadech, mimo jiné v satirické show Přídavek.

Antonia von Romatowská z Hamburku představuje kancléřku v televizní show stanice Sat1 Horká kaše anebo na RTL Komediální noc. Navíc takřka každý den "merkeluje" v rozhlasu Bayern 3 nebo Radio Fritz.

"Mezi Angelou Merkelovou v politice a námi imitátorkami v komediální scéně, kterou převážně ovládají muži, je cosi společného: Ženy se dostávají dopředu a pro mnohé muže to je problém," říká Romatowská. Nově se imitátorka chystá na sólový satirický program s anglickým titulem Merkel and more.

Rodilá Mnichovanka Berenike Beschleová hraje kancléřku v rádiích NRW a Antenne Bayern. "Utahovat si z vizáže Merkelové už je nudné," vysvětluje bavička svůj "hlubší" tvůrčí záměr. "Doba, kdy se vše redukovalo na její roli ženy, na její úsměvy a poplácávání, už je pryč."

Dosud největší úspěch měla Hamburčanka Anke Onkenová, která se zaměřila na kancléřčin dialekt. Popisuje ho jako "berlínsko-meklenburský mišmaš". Společně s imitátorem Elmarem Brandtem, který je asi nejznámějším napodobovatelem bývalého šéfa vlády Gerharda Schrödera, natočila už před volbami v roce 2005 hit nazvaný V předvolebním boji na mě čeká holka z východu. Při loňském světovém šampionátu ve fotbalu v televizi Sat1 propůjčila hlas gumácké postavě v seriálu Císař a kancléřka.

Jako satirická postava je Merkelová "velká holka se zdánlivě naivní sebejistotou", charakterizuje svůj záměr autorka Martina Brandlová, která šéfku vlády mluví ve skečích několika soukromých rozhlasových stanic. Zatímco exkancléř Helmut Kohl se v parodiích často objevoval jako mazaný sedlák a Gerhard Schröder coby řádící švihák, je Merkelová podle Brandlové veselá šéfka, která má jakoby mimoděk všechno pevně v rukách.