Svět je nyní mnohem blíže k tomu, aby mohl říct, že se nachází za „krizovou“ fází pandemie, ale ještě v tomto bodu není, upozornil Tedros.

Mezery v trasování, testování, sekvenování a očkování proti onemocnění covid-19 podle něj vytvářejí ideální podmínky pro vznik nové a stále nebezpečné varianty koronaviru.

Studenti s prázdnými papíry protestují kvůli protiepidemickým opatřením proti covidu na Univerzitě Čching-chua v čínském Pekingu 27. listopadu 2022.
Kontroly mobilů, zátarasy. Čínská policie brání protestům proti covid opatřením

V dalším postupu proti pandemii je důležité, aby vlády při nastavování kroků, které mají bránit šíření viru, naslouchaly lidem, dodal krizový koordinátor WHO Mike Ryan. V tomto ohledu zmínil Čínu, která nadále uplatňuje politiku nulového covidu, což v zemi vedlo k rozsáhlým protestům.

Ryan doplnil, že doufá ve vznik vyvážené strategie, která zajistí rovnováhu mezi zastavením šíření covidu-19 a lidskými právy.

Podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse se koronavirem ve světě celkově nakazilo už více než 644 milionů lidí, zemřelo přes 6,6 milionu.