Pokud se tato verze potvrdí, bude to mít velký dopad na americko-ruské vztahy ve vesmíru, komentuje situaci list.

Problém v kosmické lodi Sojuz se objevil v noci na 30. srpna. Senzory v Moskvě a Houstonu zde totiž zaznamenaly velký pokles tlaku vzduchu, načež bylo zjištěno, že ve stanici jsou dva několikamilimetrové otvory, a uniká z ní vzduch. Při složité několikahodinové akci ruská i americká posádka společně díru utěsnily. 

Prvotní spekulace

Prvotní spekulace hovořily o tom, že šlo o úder mikrometeority nebo vesmírného smetí. Následně ruská tisková agentura RIA Novosti oznámila, že ke ztrátě tlaku na lodi MS-09 došlo kvůli vadě už v ruském výrobním závodu. Díru podle agentury vyvrtal některý ze zaměstnanců omylem a následně ji zadělal speciálním lepidlem, takže se při závěrečné kontrole na nic nepřišlo. Postupem času se však lepidlo v kosmickém prostoru uvolňovalo a otvor se tak opět odhalil. Následné vyšetřování však tuto verzi nepotvrdilo, informovala ruská média.

Kommersant následně hovoří o tom, že podle hlavní ruské vyšetřovací verze otvor vyvrtali členové americké posádky.

Urychlený návrat?

Úmyslné poškození lodi mělo zapříčinit nutnost návratu kosmické lodi na Zemi. Mělo se tak stát kvůli onemocnění jednoho z členů posádky. Pokud by totiž posádka musela ISS opustit z důvodu nemoci, nikoli kvůli technické poruše, museli by Američané novou kosmickou loď zaplatit.

Samo vedení Roskosmosu odmítlo informace o údajné vině americké posádky komentovat. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin před týdnem pouze potvrdil, že díru skutečně někdo vyvrtal. Zda se tak stalo na oběžné dráze, nebo na Zemi, však zatím není jasné.

V úterý novinářům pouze řekl, že výsledky, které dostali, zatím nenabízí jednoznačné řešení. „Situace je mnohem složitější, než jsme si dříve mysleli," uvedl s tím, že více informací podá, až bude šetření u konce. Připustil však, že ruští vyšetřovatelé věnují pozornost i verzi o poškození lodi ve vesmíru.

„Při evakuaci by poškozený modul při vstupu do atmosféry shořel a nepřišlo by se na to, že otvor někdo do lodi vyvrtal,“ uvedl Kommersant s odvoláním na úvahy ruských vyšetřovatelů.

Vlastnosti otvorů

Podle nich tomu nasvědčují i vlastnosti vyvrtaných otvorů. Podle dostupných fotografií došli vyšetřovatelé k závěru, že otvor nebyl vyvrtán na první pokus. Kolem „hlavních“ dvou děr je totiž vidět dalších několik bodů, které mohly být způsobeny vrtačkami. Vrtání podle nich zpočátku nemělo dostatečnou účinnost, což je pro práci ve vesmírném prostoru typické.

Roskosmos si prý již vyžádal v USA zdravotní dokumentaci amerických členů posádky, kterou ale nejspíš vzhledem k lékařskému tajemství nedostane.

O jaký zdravotní problém jde, a který astronaut údajně onemocněl, Kommersant neuvádí. Posádku komplexu obíhajícího kolem Země teď tvoří Rusové Oleg Artěmjev a Sergej Prokopjev, Američané Ricky Arnold, Andrew Feustel a Serena Auňónová Chancellorová a Němec Alexander Gerst. Artěmjev, Feustel a Arnold mají 4. října misi v ISS ukončit.

Americká kosmická agentura NASA se zatím k incidentu nevyjádřila. Velitel posádky Andrew Feustel však pro televizi ABC News uvedl, že posádka s tím rozhodně nemá nic společného.

Trapné a ponižující

„Myslím, že je to trapné a také ponižující, když někdo plýtvá svým časem kvůli spekulacím o tom, že se posádka na něčem takovém podílela,“ uvedl. Astronauti se podle něj ničeho nedopustili. „Posádka pouze následovala bezpečnostní procedury, našla otvor a utěsnila ho. Tím jsme zajistili další provoz na vesmírné stanici i to, že posádka zůstane na orbitě a bude pokračovat na ISS ve skvělé práci, kterou děláme.“

Ruští členové posádky ISS každopádně podle Kommersantu dostali pokyn, aby americké kolegy do ruských částí stanice nepouštěli. List také zmiňuje, že přerušení kosmické mise kvůli nemoci jednoho z členů posádky je velmi ojedinělé.

Zmiňuje pouze případ z roku 1985, kdy sovětský astronaut Vladimir Vasjutin po 64 dnech ve vesmíru vážně onemocněl (trpěl velkými bolestmi břicha), a tak se celá posádka musela předčasně vrátit na Zem.