Střety v himalájském údolí, rozděleném mezi obě země, jsou jen další z řady potyček, ke kterým v hraniční oblasti mezi Indií a Pákistánem dochází. Podél celé hranice jsou z obou stran soustředěny značné vojenské síly.

Pákistánská vláda uvedla, že indická armáda zahájila v oblasti Jandrot-Kotli "nevyprovokovanou palbu" a zabila čtyři pákistánské vojáky.

"Vojáci se zabývali pracemi na silniční údržbě, když na ně indické síly začaly střílet a spustily těžkou minometnou palbu," uvedla ve svém prohlášení pákistánská vláda. Informuje o tom agentura DPA.

Pákistánská armáda uvedla, že v odvetném boji usmrtila tři indické vojáky, ale druhá strana tuto informaci podle DPA zatím nepotvrdila. 

Přestože indické ministerstvo obrany přestřelku oficiálně nekomentovalo, podle indických armádních zdrojů bylo zabito až sedm palestinských vojáků, kteří měli zaútočit jako první.

Nezávisle na tomto incidentu došlo v Kašmíru během pondělí ještě k jednomu boji, když se skupina pákistánských povstalců pokusila pokusila proniknout do části pohoří spadající už pod pravomoc pákistánské vlády - poté, co je objevila indická armáda, začala přestřelka, v níž padlo pět povstalců. 

Indická vláda opakovaně obvinila Pákistán z toho, že ukrývá ozbrojence a pomáhá jim přecházet v indickém Kašmíru do útoku. Pákistán toto obvinění odmítá a ozbrojence označuje jako bojovníky za svobodu. 

Kašmír je historické území a bývalé knížectví v Himálaji, dnes nárokované a spravované Indií, Pákistánem a částečně i Čínou. Území se dnes dělí na indický spolkový stát Džammú a Kašmír, na AzádKašmír a Gilgit - Baltistán, spravované Pákistánem, a na čínskou část Aksai Čin. Indií spravovaná oblast čelí od konce 80. let násilnému separatistickému hnutí, jehož akce si vyžádaly život více než 44,5 tisíce lidí.

Pákistán a Indie byly součástí někdejšího britského impéria, od něhož získaly nezávislost v roce 1947. Od té doby už mezi sebou rozpoutaly tři války, z toho dvě se týkaly právě Kašmíru.

Generální velitel indické armády Bipin Rawat prohlásil, že pákistánská armáda neustále pomáhá ozbrojencům, kteří se snaží pronikat na indické území. "Použijeme sílu a dáme jim lekci. Efektivně zasáhneme proti jakýmkoli provokacím ze strany Pákistánu," řekl Rawat.

Pondělní střety posílily mezinárodní napětí, které mezi oběma zeměmi panuje už od září roku 2016, kdy bylo v Kašmíru zabito 19 indických vojáků. Indie obvinila z jejich smrti džihádistickou skupinu, která údajně operovala z Pákistánu, což pákistánská vláda popřela. Od té doby bylo na pákistánské straně zabito víc než 100 civilistů a vojáků. Oběti jsou ale hlášeny i u protivníka.