Obchod s bílým masem nové generace. Tak by se dala nazvat aplikace Sulli Deals, na kterou v červenci 2021 umístil indický muž osmdesát fotek muslimských žen a označil, že jsou „na prodej“. Policisté programátora zatkli, v nejbližší době ho čeká soud.
Ponižující dražby žen
Kontroverzní aplikaci vytvořil pětadvacetiletý Aumkareshwar Thakur, který tvorbu podobných programů vystudoval. Svou aplikaci s otevřeným zdrojovým kódem umístil na webovou platformu GitHub. Z internetu převzal veřejně dostupné fotografie muslimských žen a následně jim vytvořil profily, které hanlivě označil slovy „nabídka dne“.

Úřady si na aplikaci posvítily v lednu letošního roku, později policisté Thakura zatkli. Jak uvádí BBC, do města Indore pro něj vyrazil speciální policejní tým z Nového Dillí, který vznikl za účelem vyšetřování závažných trestných činů. Zároveň s tvůrcem aplikace policisté zatkli i dvacetiletého Neeraje Bishnoina. Také tento muž zneužil fotografie více než stovky muslimských žen pro svou aplikaci Bulli Bai, jenž se nacházela na stejné webové platformě. Thakuru, který byl v březnu propuštěn na kauci a je vyšetřován na svobodě, nyní čeká soud.
Největší pobouření vyvolalo, že hlavním účelem obou aplikací nebyl samotný prodej muslimských žen, ale zejména snaha ponížit je. Sám tvůrce Sulli Deals přiznal, že byl součástí twitterové skupiny, kde členové společně hanobili a trollili ženy tohoto vyznání. Mnohé z těch, které komentovali, se vyjadřovaly k rostoucí vlně hinduistického nacionalismu za vlády indického premiéra Naréndry Módího, což je nařčení, které jeho strana a vláda popírají.
Mezi obětmi zneužití fotografii pro ponižující dražby byly mnohé novinářky či vědkyně.
Převládající diskriminace
Podle odborníků se v posledních letech trolling muslimských žen na internetu výrazně zhoršil. Souvisí to s celkovým politickým klimatem v Indii. Podle zprávy organizace pro lidská práva Amnesty International platí, že čím výrazněji se žena vyjadřuje, tím více se stává terčem internetových útoků. Ještě horší to pak je pro ženy z nižších společenských kast nebo náboženských menšin.
Muslimské ženy v Indii zažívají diskriminaci ve vícero oblastech, například i v pracovní sféře. V zemi je už i tak podíl pracujících žen jeden z nejmenších na světě, Muslimky mají přístup na pracovní trh ale ještě výrazněji horší. Podle aktuálních dat se zaměstnat podařilo pouze patnácti procentům muslimských žen žijících v Indii. Příčinou jsou předsudky o tom, že nejsou dostatečně nezávislé, nebo že jsou zaostalé a utlačované. Zaměstnavatelé mají také problém s nošením hidžábu.

Muslimové tvořili už roce 2021 přes čtrnáct procent indické populace, celkově jich tedy v zemi žije kolem dvě stě milionů. Jsou druhou největší náboženskou komunitou v Indii po hindech, jinak řečeno jsou největším menšinovým náboženstvím v zemi.