Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400 tisíc infekcí zaznamenaných za 24 hodin. V Indii jich konkrétně přibylo 401 993. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211 853, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší.

Indie dnes za neustále se zhoršující druhé vlny epidemie otevírá očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé, ačkoli některé indické státy varují před akutním nedostatkem vakcín. Země je sice největším producentem vakcín proti covidu, pro domácí potřebu však disponuje pouze omezeným množstvím, upozorňuje Reuters.

Do Česka se dostala mezinárodní řetězově se šířící dezinformace o smrti kojence, jehož matka měla být krátce předtím očkována proti covid-19.
Kojenec zemřel po očkování matky, tvrdí hoax. A ničím to nedokládá

V Indii se očkuje jednou místní vakcínou a také přípravkem vyvinutým ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Zatím zde bylo podáno zhruba 150 milionů dávek, uvádí zpravodajská společnost BBC.

K trpělivosti při rozšiřování očkovací kampaně vyzýval například šéf vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, podle něhož oblast indické metropole zatím nedostala potřebné dodávky vakcín. "Jakmile vakcíny dorazí, dáme vám vědět, pak můžete na očkování přijít. Apelujeme na vás, abyste v nejbližších dnech nezaplňovali vakcinační centra," řekl.

USA kvůli koronaviru zavádějí restrikce pro cestování z Indie

Americký prezident Joe Biden zavádí nové restrikce pro cestování z Indie do Spojených států. Opatření vstoupí v platnost v úterý a zamezí ve vstupu do USA téměř všem cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Indii. Washington tak reaguje na prudký vzestup počtu případů nákazy koronavirem v Indii.

Převoz pacienta s covidem v Indii
Hrozivá bilance. V Indii zemřelo už přes 200 tisíc nakažených covidem

Bílý dům uvedl, že prezident se k tomuto kroku rozhodl na základě doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Upozornil, že Indie se nyní podílí více než jednou třetinou na globálním počtu nově zachycených případů nákazy koronavirem.