Od začátku pandemie covidu-19 je to poprvé, co jakákoli země ohlásila více než 400 tisíc infekcí zaznamenaných za 24 hodin. V Indii jich konkrétně přibylo 401 993. Počet úmrtí souvisejících s covidem vzrostl za předchozí den o 3523. Vyšplhal se tak na 211 853, plyne z údajů ministerstva zdravotnictví. Pozorovatelé nicméně varují, že skutečné počty nakažených a mrtvých jsou oproti oficiálním bilancím mnohem vyšší.

Indie dnes za neustále se zhoršující druhé vlny epidemie otevírá očkování proti covidu-19 pro všechny dospělé, ačkoli některé indické státy varují před akutním nedostatkem vakcín. Země je sice největším producentem vakcín proti covidu, pro domácí potřebu však disponuje pouze omezeným množstvím, upozorňuje Reuters.

V Indii se očkuje jednou místní vakcínou a také přípravkem vyvinutým ve spolupráci firmy AstraZeneca a Oxfordské univerzity. Zatím zde bylo podáno zhruba 150 milionů dávek, uvádí zpravodajská společnost BBC.

K trpělivosti při rozšiřování očkovací kampaně vyzýval například šéf vlády v Dillí Arvind Kedžrivál, podle něhož oblast indické metropole zatím nedostala potřebné dodávky vakcín. "Jakmile vakcíny dorazí, dáme vám vědět, pak můžete na očkování přijít. Apelujeme na vás, abyste v nejbližších dnech nezaplňovali vakcinační centra," řekl.

USA kvůli koronaviru zavádějí restrikce pro cestování z Indie

Americký prezident Joe Biden zavádí nové restrikce pro cestování z Indie do Spojených států. Opatření vstoupí v platnost v úterý a zamezí ve vstupu do USA téměř všem cizincům, kteří v posledních 14 dnech pobývali v Indii. Washington tak reaguje na prudký vzestup počtu případů nákazy koronavirem v Indii.

Bílý dům uvedl, že prezident se k tomuto kroku rozhodl na základě doporučení amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). Upozornil, že Indie se nyní podílí více než jednou třetinou na globálním počtu nově zachycených případů nákazy koronavirem.