Indie se potýká s mohutnou druhou vlnou pandemie. Jen tento týden přibylo více než 1,57 milionu nově potvrzených případů nákazy. V zemi s více než 1,3 miliardou obyvatel se od začátku pandemie nakazilo 21,49 milionu lidí, z nichž 234.083 nákaze podlehlo.

Více lidí než v Indii se v celosvětovém srovnání infikovalo jen ve Spojených státech, celková smrtelná bilance je v Indii třetí nejvyšší na světě, po USA a Brazílii.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve středu uvedla, že na Indii připadá téměř polovina všech případů nákazy koronavirem, které byly ve světě za poslední týden zaznamenány, a čtvrtina úmrtí.

Odborníci upozorňují, že skutečné počty budou mnohem vyšší vzhledem k omezenému testování i problémům s hlášením úmrtí.

V Indii se hroutí zdravotnický systém, nemocnice nejsou schopny přijímat další pacienty a podávat jim kyslík.. Přehlcená jsou i krematoria.

V reakci na tuto krizi vyslala řada zemí světa do Indie letadla plná plicních ventilátorů, léků a dalšího zdravotnického vybavení. Do minulé neděle dorazilo jen na mezinárodní letiště v Dillí 25 letů s 300 tunami nákladu. Zatímco počet onemocnění nemocí covid-19 v zemi nadále stoupá, jednotlivé indické státy si stěžují, že k jejich těžce nemocným pacientům se ještě žádná pomoc nedostala, upozornil ve čtvrtek zpravodajský server BBC News.