Kóvind v parlamentním hlasování s výrazným náskokem porazil svou protikandidátku Meiru Kumarovou, kterou nominovala středolevá Jednotná pokroková aliance. Získal téměř dvě třetiny hlasů, ruku pro něj zvedli vládní i opoziční poslanci.

Kóvind pochází z nejlidnatějšího severoindického státu Uttarpradéš. Po studiích se stal advokátem a postupně šplhal v hierarchii nejvyššího soudu v Dillí. Působil také jako mluvčí Indické lidové strany a tajemník Mórárdžího Désaíe, který byl indickým premiérem ve druhé polovině 70. let. Před patnácti lety reprezentoval Indii na půdě OSN. Před dvěma lety byl jmenován guvernérem chudého a zaostalého státu Bihár.

Nedotknutelní jsou v hinduismu nejnižší, opovrhovanou kastou. Náleží přes 160 miliónů lidí, mimo jiné většina indických muslimů. Podle tradice se lidé jako nedotknutelní rodí, neboť si musejí odpykat trest za hříchy spáchané v minulých životech.

Podle některých komentátorů si NDA zvolila jako svého kandidáta do té doby málo známého Kóvinda, aby utlumila kritiku, že se podílí na diskriminaci nedotknutelných. Podle obhájců nedotknutelných pouhé gesto nestačí. „Organizuji semináře o nedotknutelných, píšu o nich komentáře, chodím do televizních debat. Ale o něm jsem nikdy neslyšel,“ citovala stanice BBC aktivistu Čandrabhána Prasada.