Nemoc se objevila v indickém svazovém státě Andhrapradéš. Ačkoli je v dané oblasti rozšířená také koronavirová infekce, všichni pacienti, které nová záhadná choroba postihla, měli podle CNN negativní testy na covid-19.

Krevní zkoušky neprokázaly ani jinou virovou nákazu, jako je například horečka dengue nebo chikungunya. V pondělí se stav asi 180 pacientů zlepšil natolik, že mohli být propuštěni z nemocnice.

Indické úřady nyní zkoumají, jak se nemoc šíří a kde se nacházejí zdroje nákazy. Původně měly podezření na kontaminovanou vodu, protože všichni pacienti používali podle dosavadních zjištění společný vodní zdroj.

Z vody ani ovzduší nemoc není

Ministr zdravotnictví svazového státu Andhrapradéš Alla Kali Krishna Srinivas však podle CBS News oznámil, že provedené testy znečištění vody a znečištění ovzduší jako možnou příčinu nové záhadné nemoci vyloučily.

Nadále probíhají krevní testy na přítomnost patogenů, jako je E. coli. (E. coli neboli Escherichia coli je patogenní bakterie vyskytující se ve travním traktu většiny živočichů včetně člověka. Objeví-li se v pitné vodě, indikuje tedy většinou její fekální znečištění. Infekce bakterií E. coli může vyvolat nevolnost a zvracení, ale většinou ji neprovázejí záchvaty.)

Podle CBS News zamířili do Eluru zástupci předních indických zdravotnických ústavů, včetně Ústavu zdravotních věd pro celou Indii sídlícího v Novém Dillí. Jejich úkolem bude pomoci s vyšetřením všech případů a odhalením původce nemoci.