Ankit Kumar navštívil v sobotu hotelovou restauraci se svou manželkou a třemi přáteli. Po dobré večeři jim číšník nabídl tradiční mukhwas manpasand, což je směs koření a cukru, kterou si Indové běžně dávají po jídle, aby se zbavili zápachu z úst. Jakmile ale směs snědli, ucítili pálení v ústech a začali zvracet krev. Přivolaní záchranáři museli všech pět lidí převézt do nemocnice. Dva nadále zůstávají hospitalizovaní. „Ukázal jsem tu směs doktorovi a ten mi řekl, že v ní je suchý led,“ řekl Kumar deníku The Hindustan Times.

Konstatování doktora potvrdili i odborníci od policie, kteří směs analyzovali. „Při vyšetřování jsme zjistili, že balíček obsahoval suchý led s žíravými chemikáliemi, které způsobily popáleniny uvnitř úst,“ sdělil inspektor Sudhir Kumar deníku The Indian Express.

Majitele hotelu policisté stále hledají. Podle vyšetřovatelů je v současné době na útěku.

Indie je krásnou, ale zároveň nebezpečnou zemí:

Sociálními sítěmi koluje video, ve kterém zákazníci zvrací a úpí bolestí. Lze vidět, jak si někteří z nich do úst dávají led nebo rychle pijí vodu, aby pálení ztlumili. Skupina zraněných lidí si na hotel stěžovala a specifikovala i to, že jim zaměstnanci restaurace odmítli pomoci, informovala stanice BBC.

Suchý led může člověka i zabít

Podle Indického úřadu pro bezpečnost a regulaci potravin se suchý led v restauracích běžně používá pro chlazení mraženého jídla. Tato pevná forma oxidu uhličitého je zpravidla bezpečná i pro laiky. Při práci s touto látkou je ale důležité mít rukavice či kleště a nedotýkat se ledu holou kůží. Je podstatně studenější než normální led a při teplotě –79 °C způsobuje omrzliny.

Indie chce být světovou velmocí:

Jelikož se oxid uhličitý běžně vyskytuje v lidském těle, není jeho vdechnutí v menším množství škodlivé. Jeho snězení už je ale něco jiného. „Pozření suchého ledu může způsobit krvácení z úst, výskyt vředů v ústech i v žaludku, dušnost, vykašlávání krve, mdloby a další,“ řekl lékař Ashutosh Shukla z kliniky Max Hospital v Gurugramu deníku India Today.

K incidentu se vyjádřila i Suchismitha Rajamanyaová z nemocnice Aster Whitefield v Bengalúru. „V extrémních případech může být snězení suchého ledu i smrtelné. Když ho někdo zkonzumuje, okamžitě musí k lékaři,“ zdůraznila.

Co dělat když se popálíte nebo sníte suchý led

První věc, kterou lékaři doporučují, je okamžitě zastavit působení látky. „Pro rychlou úlevu je dobré pacientovi dát antacida, která neutralizují kyselost v žaludku, nebo na místo přiložit nějakou chladící látku. Pak ho určitě vezměte do nemocnice,“ konstatoval Shukla.