Nejméně 22 lidí zemřelo v noci na čtvrtek při výbuchu ve městě Deeg v západním státě Rádžastánu. Podle informací místních úřadů se místem neštěstí stala ilegální továrna na výrobu nebezpečných ohnivých hraček.

V bezprostřední blízkosti objektu se následkem exploze zřítilo nejméně pět dalších budov. Záchranáři spolu s dobrovolníky hledají pod troskami další oběti. Vyprošťovací práce ztěžuje hustý kouř.

Konečný počet mrtvých bude s ohledem na vážná zranění dalších zaměstnanců pravděpodobně ještě vyšší. Policejní mluvčí prohlásil, že se v „souvislosti s výbuchem bude zatýkat“.

K nešťastné události došlo jen několik dní před svátkem světla diválí, kdy Indové tradičně ve velkém zapalují zábavní světlice.

Nezákonný obchod

Měsíce před očekávanou událostí chrlí továrny svou produkci na plné obrátky. Humanitární organizace uvádějí, že téměř všichni majitelé nezákonně zaměstnávají děti a využívají tak levnou pracovní sílu.

V tajných provizorních výrobnách umírá každoročně několik nezletilých pracovníků. Jejich praxe v oboru zábavní pyrotechniky je přitom od roku 1987 zákonem zakázána.

Diválí je hinduistický svátek oslavující návrat a vítězství boha Ramy nad démonem Ravanou. Slaví se koncem října nebo začátkem listopadu.