Už od 22. června jsou zavřeni v indickém vězení dva čeští přírodovědci. Dvaapadesátiletého Emila Kučeru a o rok mladšího Šváchu zadrželi strážci parku poblíž rezervace Singalila u Dárdžillingu.

Ředitel entomologického ústavu Jan Šula v telefonickém rozhovoru potvrdil, že oba vědci trvají na své nevině a že by mohli být při dalším soudním řízení v pondělí21. července propuštěni na kauci.

„Naděje na jejich propuštění je poměrně slušná. Hrozí jen, že indické úřady nebudou chtít uznat, že jejich zatčení byla chyba,“ řekl Šula, který se za svého kolegu Petra Šváchu zaručil.

Indové u nich našli velké množství hmyzu a larev a obvinili je z nepovoleného vstupu do parku a sběru vzácného hmyzu.

Oba vědci nařčení odmítají s tím, že v parku vůbec nebyli a že žádný z brouků nebyl chráněný.

Diplomaté se snaží pomoci

Za jejich propuštění na kauci se zasazuje i česká ambasáda v Dillí, která udržuje kontakt s indickým ministerstvem zahraničí.

„Obvinění ze sběru hmyzu není důvodem, aby strávili dvacet dní ve vězení s ostatními kriminálníky,“ řekl v pondělí deníku The Hindu český konzul Jan Kreutr.

Za vědce se přimluvily stovky kolegů

Ve Šváchův prospěch svědčí jeho mezinárodní reputace uznávaného vědce. Do Indie jel na dovolenou nejspíše kvůli svému výzkumu larev tesaříků, jež má celosvětový význam.

V případě amatérského entomologa Emila Kučery se situace zkomplikovala, když indičtí vyšetřovatelé našli webové stránky, na nichž Kučera nabízel různé druhy hmyzu.

Přestože na nich Kučera nabízí brouky nejspíše jen dalším sběratelům, může mu to šance na propuštění na kauci ztížit.
Na jeho podporu uspořádala Česká entomologická společnost petici, v níž jeho kolegové a další vědci svědčí o Kučerových čistě vědeckých úmyslech.

Kučerovi totiž hrozí, že se proces rozdělí na dva samostatné procesy, kde by mohlo dojít k jeho odsouzení.

Za oba vědce se také přimluvily stovky entomologů na Světové entomologické konferenci v Durbanu. Na petici, která z ní vzešla, se podepsalo 800 vědců včetně jejího předsedy, který je indické národnosti.