Zemětřesení udeřilo na zmíněném ostrově před sedmou hodinou ranní místního času. Otřesy doslova vyhnaly lidí z postelí.

„Zraněno je nejméně 40 lidí a desítky domů jsou zničeny,“ uvedl mluvčí úřadu pro mimořádné události Sutopo Purwo Nugroho. „Očekáváme, že počet bude narůstat, jelikož ještě nemáme všechny údaje. Nyní se zaměřujeme na evakuaci a záchranu. Někteří zranění jsou v ohrožení života,“ dodal.

Kalifornie bojuje s požáry.
V Kalifornii zuří ohnivá tornáda. Plameny zabily dva hasiče

Epicentrum zemětřesení se nacházelo 50 kilometrů od města Mataram na severu ostrova. Doplnilo jej na 60 dalších menších otřesů, z nich největší dosáhl síly 5,7 Rychterovy škály.

Při úderu živlu nastal doslova chaos. „Zemětřesení bylo velmi silné, všichni v našem domě začali panikařit, běželi jsme ven. Venku již byli všichni sousedé a následně vypadla elektřina,“ vypráví.

V ostrovní zemi jsou zemětřesení poměrně častá, jelikož leží na takzvaném „Ohnivém prstenci“ – linii, kde se střetávají okraje Pacifické, Eurasijské a Australské tektonické desky. Nachází se zde více než polovina všech aktivních vulkánů na světě, přičemž většina z nich leží pod úrovní hladiny moře.

Při posledním neštěstí v roce 2016 udeřilo zemětřesení o síle 6,5 Rychterovy stupnice na severovýchodě Sumatry, zemřely tehdy desítky lidí a dalších 40 tisíc osob zůstalo bez domova.

Írán v neděli zasáhlo několik středně silných zemětřesení. Ilustrační foto.
Írán v neděli zasáhla vlna zemětřesení, zraněno bylo 287 lidí
Seismologické zařízení pro měření zemětřesení
Pobřeží Mexika zasáhlo silné zemětřesení. Seismologové naměřili 6,1 stupně