Záznam výslechu zveřejnila na sociálních sítích ochránkyně lidských práv Veronica Komanová. Krátké video trvá necelou minutu a půl a zachycuje nejméně dvoumetrového tmavě hnědého hada, který se plazí kolem krku zadrženého muže.

Tomu policisté posléze vyhrožují, že mu strčí hada do kalhot nebo do pusy.

„Kolikrát jste ukradl mobilní telefon?“ ptají se následně policejní vyšetřovatelé podezřelého. „Pouze dvakrát,“ odpovídá jim muž.

Krátce po zveřejnění videozáznamu označil místní policejní náčelník Tonny Ananda Swadaya způsob vedení výslechu za „neprofesionální“ a dodal, že policisté jednali výhradně z vlastní iniciativy. Chování svých podřízených však částečně omlouval, když zdůraznil, že použili „krotkého“ hada, který nepatří mezi jedovaté druhy.

„Dotyčné policisty jsme tvrdě potrestali,“ citovala Swadayu agentura Reuters.

Boje za nezávislost 

Ačkoli policie tvrdí, že muže zatkla kvůli podezření z krádeže mobilních telefonu, podle Komanové se jedná o aktivistu bojujícího za nezávislost Papuy na Indonésii. Incident by tak mohl zvýšit již tak silné napětí v oblasti, upozornil britský list The Guardian.

Největší indonéská provincie Papua se rozprostírá na většině západní části ostrova Nová Guinea. Někdejší nizozemská kolonie byla v roce 1969 připojena k Indonésii – a to po pravděpodobně zmanipulovaném referendu.

Zdejší separatisté od té doby vedou válku za nezávislost země, přičemž zprávy o potlačování lidských práv ze strany místních úřadů nejsou nijak výjimečné.