Během šesti erupcí dnes ráno sopka chrlila rozžhavený popel a kamení až do výšky 2000 metrů. Proudy lávy stékaly do vzdálenosti 1,5 kilometru po svahu hory. Jak uvedl mluvčí indonéského ministerstva dopravy Bambang Ervan, o potenciálním nebezpečí úřady již informovaly aerolinky, které by se měly oblasti raději vyhnout.

Sopečný popílek pokryl střechy budov a zasypal stromy do vzdálenosti 70 kilometrů od kráteru. „Všechno kolem nás se začalo rozžhavovat," popsal Jatah Surbakti, pětačtyřicetiletý farmář, který z postižené oblasti utekl společně se ženou a čtyřmi dětmi. „Utíkali jsme v panice, zatímco nás zasypával popel a kamínky… Slyšel jsem křičet a plakat mnoho žen a dětí," dodal.

Čtyři sta let v klidu

Sopka Mount Sinabung, která je vysoká 2600 metrů, začala být aktivnější letos v září. Erupce v roce 2010 zabila dva lidi a velmi překvapila vědce, protože vulkán byl čtyři století v klidu.

V Indonésii se nachází asi 129 aktivních sopek. V srpnu zemřelo pět lidí a stovky musely být evakuovány z malého ostrova v provincii Východní Nusa Tenggara po erupci místní sopky. Nejaktivnější sopka v zemi, Mount Merapi na ostrově Jáva, při sérii erupcí v roce 2010 zabila více než 350 lidí.

Zdroj: Youtube