Ještě se ani nevrátili všichni lidé vyhnaní obavami z erupcí sopky Ruang v polovině dubna, a stratovulkán o sobě dal tento týden znovu vědět tak, že si toho všimli i lidé ve sto kilometrů vzdálené metropoli provincie Severní Sulawesi. Motoristé v Manado se 430 tisíci obyvateli museli kvůli šeru způsobenému sopečným popelem jezdit i ve dne se zapnutými reflektory, všimli si reportéři agentury AP.

Erupce sopky Ruang
Obloha se zbarvila do červena. Záběry erupce sopky Ruang fascinují i děsí

Všemi smysly prožívali erupci experti na pozorovacím stanovišti v okolí procitlé sopky. „Kamení pršelo z oblohy tak, až se stmívalo. Vulkanické zemětřesení bylo tak silné, že se třásla skla v oknech a vše kolem nás, otřesy přerušily i dodávku elektřiny,“ popsal pro AP šéf pozorovatelny Yulius Ramopolii. Podle vulkanologů vyvrhovala Ruang popel až do výšky dvou až pěti kilometrů, uvedly agentury.

Na ostrově Tagulandang, který leží asi sedm kilometrů od sopky, viděli reportéři Reuters mnoho střech poničených kameny a na silnicích a všude kolem ležela silná vrstva sopečného popela. „Z hory létaly kameny, trvalo to asi tři hodiny. A teď nemám kde bydlet. Dům je příliš poničený,“ řekl agentuře při čekání na evakuaci sedmašedesátiletý Antelmus Paulus.

Erupce sopky Ruang:

Zdroj: Youtube

Další obyvatelka ostrova Sulce Ansarová Reuters řekla, že současné výbuchy byly horší než série erupcí, které si před pár týdny vynutily evakuaci stovek lidí. „Viděla jsem do vzduchu vylétat oblaka žhnoucí lávy, na ostrov doslova pršel štěrk a sopečný popel. Musela jsem utíkat v noci a daleko,“ popsala úterní erupci.

Evakuace obyvatel

Úřady z ostrova s devíti tisíci obyvateli evakuovaly zatím asi třetinu z nich. „Nasazujeme jedenáct lodí a vrtulník, abychom zbývajících téměř šest tisíc osob odvezli během tří následujících dnů,“ citoval Jakarta Post šéfa Národního úřadu pro zvládání pohrom generálporučíka Suharyanta. List dodal, že guvernér provincie Severní Sulawesi plánuje trvale přesídlit asi osm set lidí žijících přímo pod úpatím sopky. Obyvatelé dvou vsí museli ostrov Ruang opustit při poslední erupci v polovině dubna a úřady pro ně nyní vybírají nové místo, kam je přestěhují. Kvůli erupcím přerušilo v regionu provoz sedm letišť, to v Manado zůstávalo zavřené ještě v pátek.

Výbuch sopky zasáhl i školu:

Zdroj: Youtube

Jak připomněla CNN, 725 metrů vysoká Ruang patří nejen k velmi aktivním vulkánům, ale také hrozí při každé větší erupci částečným zhroucením do moře a vyvoláním tsunami. Stalo se to například v roce 1870, kdy následky erupce a mohutných vln zabily v okolí stovky lidí. Samotná Indonésie, země s 270 miliony obyvatel rozložená na mnoha souostrovích v jihovýchodní Asii, leží v oblasti takzvaného Ohnivého kruhu a má na svém území přes 120 činných sopek.

Výrazné zvýšení sopečné aktivity hlásí od loňského podzimu také Island, s opakovanými erupcemi v okolí města Grindavík. V samotné Indonésii na sklonku minulého roku výbuch další sopky Marapi zabil přes deset lidí. Ožívat začaly od konce loňského roku také sopky v Itálii, vědci znepokojeně sledují nezvyklý pohyb zemských desek.