Zatímco ve světě řeší uživatelé sociálních sítí stále především identitu zmíněného zloděje, jímž by měl být šestatřicetiletý Adam Johnson z Floridy, v Česku se začala internetová obec na jeho účet rychle bavit.

Satira jede

Tón udal jako jeden z prvních satirický server Nevimnews, který využil částečné vzdálené podoby Adama Johnsona s českým hercem a zpěvákem Richardem Krajčem, přidal k tomu problematiku kompenzačního bonusu lidem, kteří jsou v důsledku koronavirové krize zásadně zkráceni na svých příjmech, a stvořil story o zpěvákovi, který kvůli zavřeným koncertním halám vyrazil s manželkou do světa a stolek se mu zalíbil.

Vtípek serveru brzy ožil i v samostatných internetových kolážích, z nichž některé přičarovaly americkému chuligánovi Krajčovu tvář a jiné zase zmiňovaly potřebu bonusu.

Další koláže propojily floridského zlodějíčka s českou a světovou politikou. Muž s pultíkem tak získal tvář tu Vladimira Putina, tu Václava Klause ml., který oznamuje svému otci, že mu k peru z Chile (připomenutí známé kauzy z roku 2011, kdy se tehdejšímu prezidentovi Václavu Klausovi zalíbilo při podpisu mezinárodní smlouvy v Chile pero z modrého polodrahokamu lapis lazuli, a tak ho nenápadně schoval do kapsy, což ale kamery nepřehlédly) konečně sehnal vhodný stolek.

Několika vtípky si přisadil na svém twitterovém profilu také známý český grafik a satirický kolážista Tomáš Břínek alias TMBK, který si jednak vzpomněl na známou scénku z komedie Sám doma 2 - ztracen v New Yorku, v níž malému Kevinovi ukazuje cestu Donald Trump, jednak neopomněl současného českého prezidenta.

Rabování zajímá FBI

Samotnému Adamovi Johnsonovi teď možná tak veselo nebude. Americká federální policie (FBI) záhy po nepokojích oznámila, že shromažďuje všechny obrazové materiály dokumentující trestnou činnost v Kapitolu a hledá informace vedoucí k identifikaci osob, jež se této trestné činnosti dopustily.

"Naším cílem je chránit veřejné ústavní právo protestovat ochranou každého před násilím a jinou trestnou činností," uvedla FBI ve svém oficiálním prohlášení.