Postava Jonáše je známá především svým příběhem o útěku před Bohem na moře, kde ho spolkla velryba. Po třech dnech ho ryba na boží příkaz vyplivla, poté se stal Jonáš prorokem. Postava Jonáše je známá i v koránu, kde je prorok nazýván Júnus. V islámu je však Jonášův příběh o Jonášově kázání a o tom, jak se dostal do břicha ryby, oproti bibli trochu pozměněn.

Čtěte také: Irácké speciální jednotky pátraly po islamistech v areálu Mosulské univerzity

Hrobka byla postavena na místě, kde byl prorok údajně pohřben. V minulosti to bylo navštěvované poutní místo. Radikálové z takzvaného Islámského státu (IS) obsadili Mosul v červnu 2014 a už za měsíc hrobku silně poškodili výbušninami.

Podle generála Abdalghaního Asadího, který velí protiteroristické jednotce, má nyní vláda pod kontrolou 90 procent východního Mosulu. Armáda se domnívá, že poslední radikály z části města rozkládající se východně od řeky Tigris vytlačí do několika dní.

Podle jednoho z armádních mluvčích prchají členové IS přes Tigris na člunech a berou s sebou civilisty jako lidské štíty. "Utekli z východního břehu na západní a vzali s sebou děti a ženy, nemohli jsme na ně střílet," sdělil mluvčí.

Očekává se, že IS bude klást větší odpor při obraně západní poloviny Mosulu, druhého největšího města Iráku.

Podle zprávy OSN přišlo kvůli boji o Mosul o střechu nad hlavou zhruba 148 tisíc lidí. Jen v minulém týdnu uprchlo 12500 osob. OSN upozornila, že boje jsou těžké zejména pro civilisty. V nejbližším velkém městě Irbílu muselo být hospitalizováno 1500 zraněných z Mosulu. Další stovky civilistů jsou ošetřovány v polních nemocnicích v Mosulu či jeho okolí. Ofenziva začala loni v říjnu, kdy OSN odhadovala, že je ve městě přes milion civilistů. Iráčtí představitelé i zástupci OSN se domnívají, že důvodem pro tak velké množství obětí a zraněných je fakt, že islamisté útočí na civilisty, kteří se snaží z města utéct.

Islamisté dnes nejspíš útočili rovněž i na jihu Bagdádu, kde při bombovém útoku zahynulo nejméně sedm lidí a dalších 20 jich utrpělo zranění. K výbuchu došlo v převážně šíitské čtvrti.

Přečtěte si: Irácký premiér: Likvidace islamistů potrvá tři měsíce