Irácké síly podporované americkou armádou vnikly v neděli hluboko do poslední čtvrti iráckého města Mosul, kterou dosud ovládali ozbrojenci takzvaného Islámského státu. Po sedmi měsících vyčerpávajícího boje v ulicích města se tak "bitva o Mosul" chýlí ke konci, odhaduje agentura Reuters. 

Irácká armáda; Mosul
Bitva o Mosul brzy vyvrcholí, řekl šéf irácké armády

Islámští radikálové už byli vytlačeni téměř z celého města s výjimkou několika oblastí v jeho západní polovině. Včetně Starého města, které se zřejmě stane místem jejich posledního odporu. Podle Reuters lze očekávat, že islamisté využijí výhodu, kterou jim při obraně poskytují historické úzké uličky a současně vysoká hustota obyvatel Starého města. 

Podle brigádního generála iráckých sil Yahyi Rasoula zabírá území, které ještě zůstává pod kontrolou Islámského státu, ne víc než devět procent západního Mosulu, navíc ho dělí řeka Tigris. „Je to velmi malá oblast," řekl Rasoul agentuře Reuters. „Dá-li Bůh, je tohle konečná fáze boje."

Irácká armáda; Mosul
Irák přitvrdil ve válce s Islámským státem. V Mosulu otevřel novou frontu

Na irácké pozice zaútočily v neděli ráno společně irácký elitní protiteroristický tým, devátá armádní divize a elitní pohotovostní tým iráckého ministerstva vnitra. 

"Islámský stát je zničen, jeho bojovníci opouštějí pozice. Tohle je jeho smrtelný chropot," řekl v rozhovoru pro místní televizi velitel deváté divize Qasim Nazzal.

Ilustrační foto.
Západní Mosul je podle irácké armády ze 30 procent osvobozen

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města začala 16. října 2016 a považuje se za hlavní událost v současné válce proti Islámskému státu. Ten se zmocnil města v červnu 2014. Jde o největší nasazení iráckých sil od invaze v roce 2003. Islámští radikálové se proto při odporu vůči velké vojenské převaze často zaměřovali na civilní cíle. Používali například auta řízená sebevražednými řidiči a napěchovaná bombami, nebo ostřelovače, kteří se ukryli v prostoru s velkou koncetrací civilistů a používali je jako rukojmí.