"Síly rychlé reakce a federální policie mají plně pod kontrolou letiště v Mosulu," uvedla irácká státní televize v bleskové zprávě na svých obrazovkách.

Čtěte také: Šest lidí zemřelo při bombovém útoku pakistánském Láhauru

Irácké vládní jednotky, podporované mezinárodní koalicí v čele se Spojenými státy, zahájily v Mosulu boje o letiště a přilehlou vojenskou základnu Ghazlaní na jižním předměstí dnes časně ráno. Boje o základnu ale zřejmě ještě pokračují.

Pozemní bitvě předcházelo noční bombardování mezinárodní koalicí v čele s USA. Pozemní operace se podle agentury AP účastnili i zahraniční vojáci, jejich národnost ale agentura neuvedla. Při dnešních bojích o letiště a vojenskou základnu přišel podle BBC o život irácký plukovník, jehož zabila mina u letištní ranveje.

Před útokem varovaly letáky

S podporou mezinárodní koalice zahájila irácká armáda boj o západní Mosul v neděli. Posléze se jí podařilo získat mimo jiné kontrolu nad vesnicí Abú Sajf, která je na kopci nad mosulským letištěm.

Západní část Mosulu je sice plošně o něco menší než východní část, kterou vládní jednotky dobyly minulý měsíc, je ale hustěji obydlená. OSN už varovala, že boje mohou ohrozit až 650.000 civilistů. Před zahájením ofenzivy nicméně vláda shazovala na město informační letáky o blížícím se začátku bojů.

Dobytí západního Mosulu, v němž se nachází i historická část tohoto starobylého města, může být podle expertů obtížnější. Je v něm totiž mnoho úzkých uliček.

Ofenziva za znovudobytí druhého největšího iráckého města Mosulu, který je v rukou IS od června 2014, začala loni v říjnu. Do bojů je nasazeno na 100.000 iráckých vojáků, policistů, kurdských pešmergů či šíitských milic.

Nepřehlédněte: U Guatemaly zakotví nizozemská loď, která umožní potraty