Cílem irácké armády je převzetí kontroly nad iráckou částí Kurdistánu. Předseda centrální vlády Haider al-Abadi kurdské referendum, ve kterém se 25. září pro nezávislost vyslovilo 93 procent obyvatel regionu, prohlásil za neústavní. Informoval o tom server BBC.

Podle něj byl zásah nutný k „ochraně jednoty země, která byla v nebezpečí“. Ačkoliv vláda v Bagdádu prohlašovala, že zmíněných pozic dosáhla bez boje, BBC píše o přestřelkách na jihu regionu.

„Apelujeme na všechny občany, aby spolupracovali s naší hrdinskou armádou, která má v první řadě příkazy chránit civilisty a zajistit bezpečnost a pořádek a chránit státní instituce,“ prohlásil premiér.

Referendum iráckých Kurdů
Irácký soud vydal zatykač na členy kurdské volební komise, ti se mu ale vysmáli

I když Kirkuk neleží přímo v samotném Kurdistánu, Kurdové jej ovládají a většina obyvatel města nezávislosti podporuje.

Spojené státy v reakci na to uvedly, že „spolupracují se všemi stranami, aby zmírnily napětí“. Nicméně americký prezident Donald Trump uvedl, že nebude podporovat ani jednu stranu.

Irácké jednotky převzaly kontrolu nad základnou K1 a nad ropnými poli Baba Gurgur. Vojáci například stáhli kurdskou vlajku.

Zdroj: Youtube

Ze zrady se navzájem obvinily dvě hlavní vůdčí kurdské strany.

Turecko, které se obává vyhlášení nezávislosti Kurdistánu na svém území, prohlásilo, že je připraveno s iráckou vládou jakkoliv spolupracovat. V Turecku Kurdská strana pracujících (PKK) bojuje za větší autonomii tureckého Kurdistánu již od roku 1980. Rebely za teroristy označilo Turecko, EU i USA.

Ilustrační foto.
Rosněfť postaví plynovod z Kurdistánu. Má pomoci před referendem o nezávislosti

V Kirkuku, srdci kurdské krize, žije většina Kurdů, ale jsou tu i Arabové a Turkmeni, kteří iráckou armádu vítali střelbou do vzduchu.

Kurdské jednotky převzaly nad oblastí kontrolu v roce 2014, kdy odtud vytlačily Islámský stát (IS).

Nad kurdskou nezávislostí již dříve vyjádřily nesouhlas Turecko, Írán a Sýrie, protože mají obavy, že by mohlo podpořit jejich vlastní početné kurdské menšiny v touze po osamostatnění se. Referendum se nesetkalo s vlídným přijetím ani u Spojených států a evropských mocností, které se zase obávají, že by dopad kurdského hlasování mohl narušit probíhající tažení proti Islámskému státu. Kurdové jsou součástí koalice řízené USA a jejich ozbrojené milice Pešmerga v ní představují klíčové jednotky. Součástí koalice jsou však také irácké a syrské síly.

Donald Trump
Hrozí odvolání Trumpa? Prohra republikánů může znamenat prezidentův konec

Celé území Kurdistánu, někdy též nazývané Velký Kurdistán, je region na Blízkém východě rozkládající se na území Sýrie, Turecka, Iráku, Íránu a Ázerbájdžánu, který obývají etničtí Kurdové.