Bagdádský vyšetřovací soud vydal ve středu soudní příkaz k zatčení vedoucího a členů komise, kteří dohlíželi na hlasování o nezávislosti iráckého Kurdistánu, k němuž došlo 25. září, řekl mluvčí soudu Abdel-Sitar Bairaqdar. Uvedla to agentura DPA.

Soud neuvedl, jak má být jeho vůle prosazena, protože irácká ústřední vláda k tomu nemá uvnitř autonomního kurdského regionu žádnou sílu ani prostředky. Devítičlenná komise soudní příkaz odmítla, přičemž její vedoucí Handren Mohammed prohlásil, že soudní rozhodnutí bylo motivováno politicky.

Referendum iráckých Kurdů
Pro nezávislost je celkem 92,7 procenta iráckých Kurdů, uvedla volební komise

"Tyto příkazy jsou bezcenné," řekl Mohamed kurdskému zpravodajskému webovému portálu Kurdistan 24.

Bagdád označil referendum o nezávislosti iráckého Kurdistánu za protiústavní a nejvyšší irácký soud v září nařídil, aby bylo pozastaveno. Referendum se však uskutečnilo a drtivá většina hlasujících (92 ​​procent) v něm podpořila nezávislost.

Referendum iráckých Kurdů
Iráčtí Kurdové hlasují v historickém referendu, navzdory hrozbám

V návaznosti na to zakázala irácká vláda mezinárodní lety z kurdských letišť s tím, že je povolí jen v případě, že nad letišti převezme kontrolu. Kurdská bezpečnostní rada ve středu varovala před možným vpádem iráckých sil na kurdské území. Rada uvedla, že má k dispozici "nebezpečné zprávy" o tom, že irácké síly, včetně provládních šíitských milicí, lidových mobilizačních sil a ozbrojené federální policie, připravovaly "velké útoky" na Kurdistán z několika stran. Bagdád to zatím nijak nekomentoval.

Irák požádal sousední Turecko a Írán o uzavření hranic s iráckým Kurdistánem a o to, aby s tímto regionem zastavily veškerá jednání.

Kurdové požadující nezávislost své země
Irácká vláda brojí proti kurdskému referendu, nechce „druhý Izrael“

Turecko, Írán a Sýrie vyjádřily s kurdským referendem nesouhlas a sledovaly je se znepokojením, protože mají obavy, že by mohlo podpořit jejich vlastní početné kurdské menšiny v touze po osamostatnění se. Referendum se nesetkalo s vlídným přijetím ani u Spojených států a evropských mocností, které se zase obávají, že by dopad kurdského hlasování mohl narušit probíhající tažení proti Islámskému státu. Kurdové jsou součástí koalice řízené USA a jejich ozbrojené milice Pešmerga v ní představují klíčové jednotky. Součástí koalice jsou však také irácké a syrské síly.