Vládní síly se chtějí zmocnit letiště v Mosulu. Zatím převzali kontrolu nad několika vesnicemi a přilehlou rozvodnou elektřiny. Zabili také několik příslušníků IS včetně ostřelovačů.

Nad Mosulem bylo podle reportérů zahraničních agentur vidět stoupat kouř a k pozicím IS ve městě se přiblížily stovky vojenských vozidel, uvedl server listu The Guardian. V oblasti se nachází i historické centrum města se starobylými venkovními tržišti, Velkou mešitou a většinou vládních budov.

Dobýt Mosul by bylo náročné pro jakoukoliv armádu světa, uvedl generál Townsend, který velí mezinárodní koalici, jež bojuje s místními jednotkami proti IS. Koalice v sobotu zničila budovu hlavního nemocničního zařízení v západním Mosulu, kde se podle ní ukrývalo velitelství IS.

Čtěte také: Malajsie zatkla Severokorejce v souvislosti s vraždou bratra Kima

Abádí dnes oznámil, že byla zahájena vojenská operace s cílem osvobodit západní části druhého největšího iráckého města Mosul, kde pod nadvládou IS žije podle odhadů až 750.000 lidí. Polovina města na východ od řeky Tigris byla dobyta již v lednu.

Přesto se dnes ve východním Mosulu odpálili dva sebevražední radikálové. Atentátníci zabili tři vojáky a dva civilisty. Dalších asi deset lidí bylo zraněno.

Irácké letectvo v sobotu shodilo na západ Mosulu miliony letáků, které upozorňovaly obyvatelstvo, že pozemní ofenziva začne co nevidět. Armáda doposud útočila na islamisty na západě města jen ze vzduchu.

Mosul je poslední významnou baštou IS v Iráku. Dobývání města, které začalo v říjnu loňského roku, je největší iráckou vojenskou operací od invaze vedené Američany v roce 2003. Podílejí se na něm desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, členů kurdských sil, sunnitských kmenových bojovníků a příslušníků šíitských milic.