Málikí čelí zvýšenému tlaku vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra, který od něj chce stanovení harmonogramu odchodu 146.000 amerických vojáků z Iráku. V pondělí nařídil Sadr šesti svým ministrům opustit Málikího kabinet, aby přitvrdil svůj nátlak.

Málikího proslov přečetl vládní poradce pro národní bezpečnost Muvaffak Rubáí na ceremonii u příležitosti předání jižní provincie Majsán britskými silami pod iráckou kontrolu. Málikí v něm uvedl, že do měsíce budou následovat tři provincie v autonomním iráckém Kurdistánu.

"A po nich (provincie) Karbalá a Vásit. Pak to bude provincie za provincií, dokud nezavršíme to předávání do konce letošního roku," citovala agentura Reuters Rubáího řeč ve správním středisku provincie Majsán Amáře.

Předání provincie Majsán znamená, že pod iráckou bezpečnostní kontrolu už přešly čtyři z 18 provincií.

Málikí opakovaně prohlašoval, že americké jednotky budou moci odejít z Iráku teprve poté, co budou irácké bezpečnostní síly připraveny převzít bezpečnost v zemi pod svou kontrolu.

Harmonogram pro stažení amerických vojáků z Iráku odmítá americký prezident George Bush, který požaduje od Kongresu pro operace v Iráku a v Afghánistánu 100 miliard dolarů. Obě komory Kongresu však prosazují, aby zákon o financování amerických operací v Iráku a v Afghánistánu byl propojen se stažením amerických vojáků z Iráku.

Bush však o harmonogramu stahování nehodlá vyjednávat a pohrozil, že využije práva veta. Právě dnes se má sejít s vedením obou komor Kongresu, aby s nimi tuto otázku projednal.