Pětapadesátiletého generála vybral americký ministr obrany Robert Gates, aby stanul v čele velitelství amerických sil na Středním východě, tzv. US Central Command.

Z floridské Tampy řídí Central Command války v Iráku a Afghánistánu. Zodpovídá také za bezpečnost strategického Perského zálivu a vedl by i případné operace americké armády v Íránu či Pákistánu.

Jako nástupce admirála Williama Fallona, který resignoval kvůli neshodám s Bílým domem ohledně americké politiky vůči Íránu, zvolil Gates především pro jeho zásluhy na iráckém bojišti.

Irák více než před rokem přebíral na pokraji občanské války mezi iráckými sunnity a šíity. Díky třicetitisícovým posilám a nové strategii se mu během loňského podzimu podařilo významně snížit počet násilností v Iráku.

Od nominace Petraeuse si Pentagon slibuje, že podobně jako v Iráku, dokáže zvrátit zhoršující se situaci na afghánském bojišti, kde téměř sedm let po invazi opět prudce stoupají útoky povstaleckých bojovníků, kterým slabá ústřední vláda v Kábulu není schopná vzdorovat.

„Nevím o nikom, kdo by byl pro tento úkol více kvalifikovaný,“ vznesl Petraeusovi poklonu šéf Pentagonu Robert Gates.

Jeho nominaci na klíčový velitelský post musí ale ještě schválit americký senát. I když proběhne schválení hladce, ujme se Petraeus nového úkolu nejdříve na konci léta nebo začátku letošního podzimu.

V Iráku na Petraeusovu pozici nastoupí jeho dosavadní zástupce Raymond Odierno.