Více jak dvouapůlhodinový audiozáznam, na němž údajně Zawahrí odpovídá na druhou část z asi 900 otázek zaslaných prostřednictvím internetu, zveřejnily islamistické webové stránky. (První část odpovědí Zawahrí poskytnul počátkem dubna; média nejvíce zaujalo ujištění, že Usáma bin Ládin se těší skvělému zdraví.)
Přestože původnost nahrávky nebyla zatím potvrzena, podle odborníků je hlas na záznamu opravdu podobný Zawahrímu. Zveřejněný soubor také nesl hlavičku as-Sahábu, mediální hlásné trouby al-Káidy.

Zaměřeno na Teherán

I tentokrát se okruh vybraných otázek a odpovědí týkal Iráku a „křižácké invaze“, tentokrát ale ve spojení s výrazy jako „íránská spoluvina“ či „agenti Íránu“.
Podle Zawahrího stojí Teherán i za fámou, že útoky z 11. září byly ve skutečnosti zpravodajskou hrou židovského státu. Proč?

„Účel této lži je jasný – ukázat, že mezi sunnity nejsou žádní hrdinové, kteří by dokázali ublížit Americe tak jako nikdo předtím,“ praví hlas na záznamu a dodává: „Záměr Íránu je také jasný – zakrýt jeho spolupráci na americké invazi do muslimských domovů v Afghánistánu a Iráku.“

Pykat budou všichni

Zawahrí také zopakoval hrozbu teroristických útoků proti všem zemím, jež se zúčastnily invaze do Iráku.

„Zastrašena musí být každá země, jež se připojila k agresi proti muslimům,“ hrozí hlas.

Dotaz, zda se to týká i Japonska, které na Blízký východ poslalo výhradně rekonstrukční a logistické týmy, Zawahrí odbal s tím, že se přeci podílelo na „křižácké kampani proti zemím islámu.“

Hlavní stratég al-Káidy na záznamu také předeslal, že „Libanon bude mít stěžejní roli v nadcházejícíh bitvách s křižáky a Židy.“

Zawahrí, někdejší egyptský pediatr, například rovněž ujistil své věrné, že ženy v řadách al-Káidy rozhodně nebojují, že důsledky globálního oteplování utuží koalici proti nevěřícím „na čele s USA“, a že Dánové a Nizozemci zaplatí za zveřejnění karikatur proroka Mohameda.

Od teroristických útoků na USA v září 2001 zveřejnili předáci al-Káidy na pět desítek podobných prohlášení, většinou prostřednictvím internetu nebo arabských médií.