"Ano, ano Iráku. Ano, ano Muktadovi", "Ne, ne Americe. Ano, ano svobodě", "Okupanti musejí opustit Irák", "Pryč s Bushem. Pryč s Amerikou," skandovali za přihlížení početných vládních sil většinou mladí muži třímající v rukou irácké vlajky. Spálili a pošlapali také několik amerických a izraelských vlajek. Bezpečnost účastníků pomáhali vládním silám zajišťovat i členové Sadrových milicí. Muktada Sadr patří k vlivným představitelům místní šíitské většiny a má silné spojence i v iráckém parlamentu a irácké vládě ovládané šíity.

Pozvání do demonstrace přijala i skupina sunnitských duchovních, kteří šli v čele průvodu. Sadr se osobně neobjevil, což oživilo spekulace o místě jeho pobytu. USA tvrdí, že odjel do Íránu, jeho lidé a Teherán to však popírají. Zatímco irácká vláda opakovaně říká, že si přeje další setrvání zahraničních vojsk, a to dokud irácké ozbrojené síly nebudou s to samy zajistit bezpečnost v zemi, Sadr vyzval své stoupence, aby zesílili boj proti americkým jednotkám. Zapojit se do bitvy proti tomuto "úhlavnímu nepříteli" by se podle něj měli i iráčtí vojáci a policisté.

Před čtyřmi lety přenášely televize celého světa záběry, na kterých Iráčané oslavovali v centru Bagdádu pád diktátorského režimu Saddáma Husajna, který podporoval sunnitskou menšinu v zemi. Tehdejší rychlá válka připravila o život 96 Američanů, 30 Britů a tisíce Iráčanů. Následné atentáty a další násilí místních vzbouřenců zvýšily počet obětí na dnešní desetitisíce Iráčanů, 3270 amerických, 140 britských a 124 vojáků z dalších spojeneckých zemí.

Zatímco před čtyřmi lety většina Američanů podle průzkumů podporovala válku v Iráku, nyní je naopak většina proti a požaduje brzké stažení sil USA. Nesouhlas s další okupací je jasný mezi Iráčany. "Za čtyřleté okupace byli zabíjeni naši synové, naše ženy ovdověly. Okupant říká, že Irák byl osvobozen. Co je to ale za svobodu?. Jen se ničí. Nechceme jejich osvobození. Říkáme jim, aby odešli," řekl dnes devětatřicetiletý demonstrant, který přijel do Nadžafu z jižní Basry.

Podle organizátorů protestu okupace přinesla jen každodenní ponížení a starosti. Podle všeho se nepotvrdily zprávy, že průvody Sadrových přívrženců dnes budou i v samotném Bagdádu. Tady irácké úřady předem vyhlásily na dnešek čtyřiadvacetihodinový zákaz provozu motorových vozidel, aby omezily riziko pumových atentátů. V metropoli pokračuje operace na potlačení rebelů, ve které iráckým silám pomáhají američtí vojáci, jejichž kontingent se Bílý dům rozhodl nyní výrazně posílit.