Skončila tak dvoutýdenní tajná operace, v jejímž rámci byl uran z Iráku přepraven americkým vojenským letectvem a námořnictvem.

„Každý je šťastný, že je uran v bezpečí a mimo území Iráku,“ oznámil pro agenturu AP vysoký americký činitel, který si s ohledem na citlivost tématu nepřál být jmenován. Zároveň sdělil, že celá operace trvala i s přípravami tři měsíce. Vyjednávání o prodeji nebezpečného materiálu probíhala celý jeden rok.

Elektřina pro Ontário

Irácká vláda prodala uran kanadské společnosti Cameco při transakci v hodnotě „desítek milionů dolarů“.
Mluvčí společnosti Lyle Krahn sice odmítl uvést přesnou částku, oznámil ale, že materiál bude dále zpracován pro energetické využití v jaderných zařízeních v Ontáriu.

„Jsme potěšeni, že jsme přivezli uran z nestabilního regionu do stabilní oblasti, abychom vyráběli elektřinu,“ řekl Krahn.

Přemístění 550 tun neobohaceného uranu – základní suroviny pro další chemické zpracování – představuje důležitý krok na cestě uzavírající Husajnovo jaderné dědictví.
Znamená rovněž úlevu pro americké a irácké úřady, které se obávaly, že materiál přiláká pozornost pašeráků uranu. Hrozilo navíc, že by se mohl dostat do rukou Íránu, který má jaderné ambice.

Z neobohaceného uranu nelze vyrobit tzv. „špinavou bombu“, tvořenou konvenční výbušninou a šířící po explozi radioaktivní materiál. Může však být chemicky upraven pro další použití v reaktorech a na vyšších úrovních rovněž v jaderných zbraních.

Jaderný komplex v al-Tuvajtá

Nyní zbývá poslední a komplikovaný úkol, jehož cílem je odstranění radioaktivních pozůstatků bývalého jaderného komplexu al-Tuvajtá, ležícího zhruba 18 kilometrů na jihovýchod od Bagdádu.

Toto centrum iráckého jaderného výzkumu bylo s francouzskou pomocí vybudováno roku 1977.
O čtyři roky později je bombardovala izraelská letadla s cílem zabránit Husajnovu režimu ve vývoji jaderných zbraní.
Zařízení bylo kompletně zničeno při americkém náletu v roce 1991 během války u Perského zálivu.

Na odstraňování zbytků radioaktivního materiálu budou pracovat týmy iráckých odborníků, kteří se nedávno školili v černobylské zóně na Ukrajině.

(ton)