Uvádí se to v nové studii Světová zdravotnická organizace (WHO), která byla ve středu zveřejněna na tiskové konferenci v Ženevě.

Zpráva se odvolává na studii Iráckého ministerstva zdravotnictví a paralelní výzkum, který v Iráku uskutečnila v roce 2006 Universita Johna Hopkinse.

Ten hovoří o úmrtí až 600 tisíc Iráčanů, kteří zahynuli v průběhu vojenské intervence USA.

Velké množství nepřesností

O 80 až 87 tisících úmrtí informuje také zpráva irácké skupiny pro lidská práva, která čerpá z informací v médiích a vykázaných úmrtích v nemocnicích.

„V těchto údajích je zahrnuto mnoho nepřesností,“ řekl novinářům na tiskové konferenci zaměstnanec statistického odboru WHO Mohamed Alí. Ten je spoluautorem nové studie, která vyvolává četné otázky, zda i další příčiny úmrtí, například porody nebo nemoci, nejsou zahrnuty do těchto statistik.

„Mnoho rodin navíc opustilo své domovy v důsledku války, která s sebou přinesla násilí. Proto je pravděpodobnost statistické chyby relativně dosti vysoká,“ tvrdí Alí.

„Nemusí jít jen o úmrtí která způsobily zásahy vojenských jednotek, ale která vznikla i v důsledku četných sektářských půtek mezi obyvatelstvem,“ dodává. Bílý dům „úmrtní list“ odmítá Irácký ministr zdravotnictví Salíh al-Hasnáví popsal poslední zprávu Světové zdravotnické organizace jako „dokument, který má patřičný zvuk.“

Podle jeho slov „začala smrt masově zvonit umíráčkem“ až po vypuknutí vojenského konfliktu.

„Já těmto číslům věřím“, řekl na tiskové konferenci ministr. Bílý dům uvedl, že jde o společný úmrtní list všech civilistů v Iráku bez ohledu na invazi.

Ve zprávě WHO se tvrdí, že násilnou smrt utrpělo v prvním roce invaze každý den 128 Iráčanů, v následujícím to bylo 115 úmrtí denně a ve třetím roce invaze 126 úmrtí.

Pokud jde o ozbrojené síly, zahynulo podle zprávy při invazi v Iráku 3915 amerických vojáků, 174 britských a 4900 příslušníků iráckých ozbrojených sil.