Atentát je šokem pro koalici i pro Iráčany, protože se stal v jedné z nejlépe střežených částí Bagdádu v době mohutné bezpečnostní operace v irácké metropoli.

Vyslechnuto bylo dosud několik strážců parlamentu, ale nikdo z nich nebyl zadržen.

Ačkoli je dnes v muslimském světě svátek, irácký parlament se sejde na mimořádné schůzi. Podle zdrojů agentury AFP by to mělo být ve 14:00 místního času (12:00 SELČ); zdroje agentury Reuters dříve uvedly, že jednání má začít v 11:00 místního času (09:00 SELČ).

Ještě dnes trvá nejistota o bilanci útoku. Osm mrtvých a víc než 20 raněných už potvrdily americké zdroje, ale irácké ministerstvo vnitra trvá na tom, že zahynuli pouze dva lidé, a to muž a žena, oba členové parlamentu. Mluvčí ministerstva Abdal Karím Chaláf přiznal, že útok znamená selhání bezpečnostních opatření v zóně, kde je mnoho iráckých institucí a velvyslanectví několika zemí, včetně USA. "Je třeba prověřit bezpečnostní aparát," řekl Chaláf.

Zkoumá se mimo jiné verze, že atentát mohl spáchat tělesný strážce jednoho z poslanců. Lidé kteří míří do zóny, procházejí několikanásobnými detektory a kontrolními stanovišti. Určití poslanci a jejich ochranka prý ale odmítali prohlídky. Televize Al-Džazíra oznámila, že ve čtvrtek byli už od rána při vstupních prohlídkách použiti služební psi, což je oproti běžné praxi výjimka.

Není jasné, jak atentátník pronesl do zóny výbušniny. Šíitští poslanci vypověděli, že ve čtvrtek detektory kovů fungovaly, ale jeden z jejich sunnitských kolegů řekl, že když přišel ke kontrole on, byl výpadek elektřiny a lidé byli prohledáváni ručně.