Ekonomika Íránu se aktuálně nachází ve velmi zbídačeném stavu. V důsledku rozsáhlých ekonomických sankcí, které na tamní režim zavedl úřad amerického prezidenta Donalda Trumpa, čelí země hluboké finanční krizi, která by ji mohla ochromit na velice dlouhou dobu.

Jen během roku 2018 ztratil íránský riál 60 procent své hodnoty. V loňském říjnu činila podle údajů Mezinárodního měnového fondu míra inflace 29,6 procent. Zdejší centrální banka se proto rozhodla jednat a navrhla vládě řešení, díky němuž by mohla najít cestu z krize. To však bude v očích místních obyvatel zřejmě velice nepopulární.

Suchoj Superjet 100
Íránu chybí dopravní letadla, ve hře jsou ruské suchoje

„Návrh odstranit čtyři nuly z (bankovek) národní měny byl vládě představen centrální bankou včera a já doufám, že tato záležitost bude moct být posouzena co nejdříve,“ cituje IRNA guvernéra centrální banky Hemmatího.

Jak připomíná agentura Reuters, podobný návrh se v této islámské zemi objevil od roku 2008 již po několikáté. Teprve nyní jsou však jeho šance na schválení opravdu reálné.

Íránský raketový program
Írán přiznal testy balistických střel. Raketového programu se vzdát nehodlá

Na základě údajů portálů specializujících se na devizové obchody se v neděli ráno dal jeden americký dolar na černém trhu pořídit za 110 tisíc riálů.

Íránská zkáza jménem Trump

Ekonomické sankce vůči Íránu nařídil během loňského roku prezident USA Donald Trump poté, co odstoupil od multilaterální dohody, kterou podepsal jeho předchůdce Barrack Obama. Dokument, jenž Teherán podepsal společně se šesti světovými velmocemi a Evropskou Unií jako celkem, měl zajistit značné omezení íránského jaderného programu a donutit jej v této oblasti spolupracovat s příslušnými mezinárodními organizacemi. Jako protihodnota bylo Íránu zaručeno zrušení většiny sankcí, které byly na tuto islámskou zemi tehdy uplatňovány.

Pro Trumpa však byla zmíněná dohoda dlouhodobým trnem oku, a proto se loni v květnu rozhodl, že od ní Spojené státy odstoupí a na režim prezidenta Hasana Rúháního přísné ekonomické sankce opět zavedou.

Íránský prezident Hasan Rúhání
Teroristické útoky a příliv migrantů. Prezident Rúhání varoval před sankcemi