„Zahraniční zdroj incidentu nebyl potvrzen. Žádný útok zvenčí jsme nezaznamenali a diskuse se přiklání spíše k infiltraci než k útoku,“ řekl Reuters vysoce postavený íránský představitel pod podmínkou zachování anonymity.

Politické vedení Izraele i jeho armáda v pátek ráno k věci mlčely. Krajně pravicový ministr národní bezpečnosti Itamar Ben Gvir nicméně zveřejnil jednoslovný příspěvek na síti X v hebrejštině, v němž uvedl: „Chabé!“

Co předcházelo útoku Íránu na Izrael:

Jedna z balistických raket, které Írán odpálil na Izrael
Konflikt na Blízkém východě: Co vše předcházelo otevřenému útoku Íránu na Izrael

Podle NYT, který se odvolává na informace od dvojice izraelských a trojice íránských činitelů, šlo o útok malými drony, které možná startovaly z území Íránu. Další skupina malých dronů byla podle íránských činitelů sestřelena v oblasti města Tabríz na severozápadě země.

Íránské agentury uvedly, že z obou měst byly hlášeny exploze. Jaderná zařízení podle nich zasažena nebyla. Že nejsou poškozena, potvrdila podle agentury Reuters i Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE). Polooficiální íránská agentura Fars informovala o třech výbuších severozápadně od Isfahánu, později napsala o třech dronech, které sestřelila protivzdušná obrana. Jeden z vysoce postavených íránských velitelů podle Reuters uvedl, že „hluk“ nad Isfahánem způsobila protivzdušná obrana, která se zaměřila na „jeden podezřelý objekt“.

Izrael zřejmě odpověděl na útok Íránu:

Zdroj: Youtube

Žádné oficiální zprávy o škodách zatím nejsou. Íránští představitelé tvrdí, že k Íránu nebyly vyslány žádné střely. Televize Fox News s odvoláním na vojenský zdroj sdělila, že šlo o "omezený útok", na němž se nepodílely Spojené státy, i když o něm byly předem informovány. Také zdroj agentury Reuters obeznámený se situací řekl, že USA obdržely před útokem upozornění ze strany Izraele.

Útok na Izrael

Ve většině oficiálních komentářů a zpráv íránských médií v souvislosti s incidenty nepadla o Izraeli zmínka a íránští analytici a experti ve vysílání státní televize zjevně bagatelizovali rozsah útoku. Jeden z nich řekl, že protivzdušná obrana v Isfahánu sestřelila miniaturní bezpilotní letouny, které vyslali „infiltrátoři z území Íránu“.

Vše o íránském útoku na Izrael najdete zde: 

Útok Íránu na Izrael vyvolal v Teheránu nadšené reakce
Vše o útoku Íránu na Izrael: Proč začal, jaká bude reakce Jeruzaléma a spojenců

Írán minulý víkend poprvé přímo zaútočil na Izrael, když na něj vyslal přes 300 raket a útočných dronů. Izrael a jeho spojenci téměř všechny střely zlikvidovali, škody vznikly minimální. Spojené státy a další světové mocnosti pak v minulých dnech Izrael důrazně nabádaly, aby na útok nereagoval, případně nanejvýš zdrženlivě tak, aby zabránil další eskalaci napětí v regionu či vypuknutí otevřeného konfliktu s jeho letitým nepřítelem.

Íránský úder byl reakcí na útok na íránský konzulát v Damašku, který je připisován Izraeli a při němž 1. dubna zemřelo několik představitelů íránských revolučních gard včetně dvou generálů.