Americký ministr zahraničí Mike Pompeo v sobotu kritizoval Írán za „testování balistických raket středního doletu, které jsou schopné nést několik hlavic“. Označil to za porušení mezinárodní dohody o íránském jaderném programu z roku 2015.

„Íránský raketový program je obranné povahy. Neexistuje žádná rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by Íránu zakazovala provádět testování raket a pokračovat v raketovém programu,“ cituje íránská zpravodajská agentura IRNA mluvčího tamního ministerstva zahraničí Bahrama Qasemiho. 

Odstoupení USA

Na základě rezoluce OSN, která posvětila jadernou dohodu mezi Íránem, Velkou Británií, Čínou, Francií, Německem, Ruskem a Spojenými státy z roku 2015, se Írán musí po dobu osmi let zdržet jakékoli práce na balistických raketách, schopných nést jaderné hlavice.

Írán přitom opakovaně zopakoval, že současný raketový program slouží čistě k obraně a popřel, že by testované rakety byly určené k osazení nukleárními hlavicemi. „Je ironické, že citujete rezoluci, kterou jste sami porušili tím, že jste od ní jednostranně a nezákonně odstoupili. Navíc ještě vyzýváte ostatní, aby dohodu porušili také a ještě jim hrozíte sankcemi,“ uvedl na adresu Pompea Qasemi.

Americký prezident Donald Trump nařídil odstoupení od dohody, na jejímž sjednání se podílel jeho předchůdce Barack Obama, v květnu letošního roku a na Teherán uvalil sankce. Dohodu označil za nepovedenou, protože neobsahovala opatření týkající se balistického programu či podpory ozbrojenců v Sýrii, Jemenu, Libanonu nebo Iráku.