Plnou odpovědnost za sestřelení boeingu přijal velitel letectva a protivzdušné obrany íránských revolučních gard Amír Alí Hádžízádeh. Gardy ukrajinský letoun podle generála omylem pokládaly za nepřátelskou střelu s plochou dráhou letu.

Záchranáři odnášejí tělo oběti nehody ukrajinského letounu, který se dnes zřítil krátce po startu z teheránského letiště
Pád letadla v Íránu: Pětice zemí žádá odškodné pro rodiny obětí

Ukrajinské letadlo bylo u Teheránu sestřeleno v době vzrůstajícího napětí mezi Íránem a Spojenými státy. Už dříve napjaté vztahy mezi oběma zeměmi se vyostřily poté, co 3. ledna Američané raketami z dronu zabili u Bagdádu klíčového íránského generála Kásema Solejmáního a několik dalších osob.

Neúspěšné žádosti Ukrajiny 

Kanada, která měla na palubě sestřeleného letadla 57 svých občanů, uvedla, že analýzu letových údajů a nahrávek z letu by měla provést Francie, jelikož je toho jako jedna z mála zemí schopna. O navrácení černých skříněk mezitím opakovaně Teherán žádaly ukrajinské úřady. Írán je vydat odmítá, ač souhlasil, že na jejich analýze se mohou podílet ukrajinští experti.

Svíčky a květiny u fotografií obětí z řad posádky ukrajinského dopravního letadla, které sestřelil Írán.
Sestřelení letadla: Neodpustitelné, viníky potrestáme, slíbil íránský prezident

Černá skřínka z letounu je podle Hátamího znatelně poškozená a ministerstvo obrany bylo požádáno, aby se podílelo na její rekonstrukci. "První se má uskutečnit rekonstrukce černé skřínky, poté její čtení," uvedl ministr.