Začalo tak plnění této listopadové dohody, která Íránu přinese zmírnění mezinárodních sankcí. Teherán se v ní zavázal k omezení svého jaderného programu výměnou za uvolnění části sankcí. Ujednání má pouze půlroční platnost, o definitivní dohodě se bude teprve jednat. Mocnosti mají podle ujednání uvolnit část financí zmrazených v zahraničí a zpřístupnit Íránu dosud zakázané technologie.

„Sankční ledovec proti Íránu taje," komentoval dnešní dění v Natanzu šéf íránské agentury pro atomovou energii Alí Akbar Sálehí.

Inspektoři MAAE údajně z Natanzu odjeli do Fordo, kde je další pracoviště na obohacování uranu.

Jednání v řádu týdnů

Šéfka diplomacie Evropské unie Catherine Ashtonová dnes oznámila, že nové kolo rozhovorů s Íránem o definitivním urovnání sporu by mohlo začít za několik týdnů. „Vše záleží na tom, co se bude dít dnes. Doufáme, že začneme znovu jednat za několik týdnů," řekla Ashtonová novinářům v Bruselu. Ashtonová koordinuje postup šesti zemí vyjednávajících s Íránem: USA, Ruska, Francie, Británie, Číny a Německa.

Írán v listopadu souhlasil, že zastaví obohacování uranu nad hranici pěti procent a že zneutralizuje zásoby uranu obohaceného na 20 procent. Má je snížit pod hranici pěti procent nebo přeměnit do podoby nevhodné pro obohacování. Může si však ponechat své centrifugy, takže může provoz obohacování kdykoli obnovit.

Podstatou dlouhodobých jednání s Íránem je podezření, že Teherán za energetickým program ukrývá program zbrojní. Právě obohacování na vyšší hodnoty toto podezření vyvolávalo. K výrobě bomby je potřebný uran obohacený na nejméně 90 procent. Původně se odhadovalo, že Írán je schopen získat jeho potřebné množství do letošního léta.