Smrt jaderného fyzika? Odsuďte tuto vraždu žádá Írán Radu bezpečnosti OSN
Írán vyzval Radu bezpečnosti OSN, aby odsoudila vraždu prominentního íránského jaderného fyzika Mohsena Fachrízádeha a aby podnikla kroky proti pachatelům. Íránský prezident Hasan Ruhání dnes z činu obvinil Spojené státy a Izrael. Íránský vyslanec u OSN upozornil, že Teherán si vyhrazuje právo podniknout "veškerá nezbytná opatření". Generální tajemník OSN António Guterres podle svého mluvčího vyzval ke zdrženlivosti a zdůraznil potřebu vyhnout se krokům, které by vedly k eskalaci napětí v regionu, informovala agentura Reuters.
"Bezohledné ruce globální arogance, jejímž žoldákem je uzurpátorský sionistický režim, jsou potřísněny krví syna tohoto národa," uvedl Rúhání v prohlášení, které zveřejnil jeho úřad. Íránští politici výraz "globální arogance" používají pro Spojené státy a termín "uzurpátorský sionistický režim" pro Izrael.
Fachrízádeh měl podle západních tajných služeb na starosti tajný íránský jaderný program. Rúhání ho označil za "mučedníka" a zdůraznil, že jeho smrt nezastaví úspěchy Teheránu.
Íránský vyslanec u OSN uvedl, že existují "vážné známky" toho, že za vraždu je zodpovědný Izrael. "Írán si vyhrazuje právo podniknout veškerá nezbytná opatření k ochraně svých lidí a k zabezpečení svých zájmů," napsal podle Reuters v dopisu pro Guterrese a Radu bezpečnosti OSN. Varoval rovněž před jakýmikoli nezodpovědnými kroky ze strany Spojených států a Izraele vůči Íránu, a to "zejména během zbývajícího období současné administrativy USA".
Šéf programu jaderných zbraní
Fachrízádeh podlehl v nemocnici zraněním, která utrpěl při pátečním útoku nedaleko Teheránu. Západní zdroje Fachrízádeha označují za šéfa íránského programu jaderných zbraní. Útok na auto s Fachrízádehem a jeho ochrankou se odehrál ve městě Ábsard východně od Teheránu. Svědci nejprve slyšeli výbuch a pak střelbu. Kromě Fachrízádeha byli zraněni i jeho strážci.
Smrt Fachrízádeha by mohla vyvolat konfrontaci mezi Íránem a jeho protivníky v posledních týdnech vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa, napsala agentura Reuters. Zároveň může zkomplikovat jakékoli úsilí nově zvoleného prezidenta Joea Bidena o zmírňování amerických sankcí proti Íránu, které zahájil už Barack Obama.