Krize kolem údajné otravy íránských školaček i nadále narůstá, íránský ministr vnitra oznámil, že v případu figuruje více než 50 škol. Informovala o tom agentura AP. V posledních třech měsících se náhlé respirační potíže v zemi projevily u stovek školaček a některé musely být hospitalizovány. Co či kdo za údajnou otravou stojí, není zatím jasné. Znepokojení rodiče studentek ale v posledních dnech vyšli protestovat do ulic Teheránu i dalších měst.

První případy byly zaznamenány loni v listopadu ve městě Kom, které je významným místem šíitského islámu. Íránští činitelé se domnívají, že dívky mohl někdo otrávit a připisují to nepřátelům Íránu.

Izraelský voják na tanku - Ilustrační foto
Napětí mezi Izraelem a Palestinou: Zástupci obou stran chtějí zabránit násilí

Podle nejnovějších zpráv hlásí podezřelé případy školy ve 21 z 30 íránských provincií, přičemž téměř všechny incidenty se týkají dívčích škol. Incidenty vyvolaly obavy, že jde o záměrný útok, jehož cílem je vynutit si uzavření dívčích škol.

Íránský ministr vnitra Ahmad Vahídí v sobotu bez dalších podrobností uvedl, že vyšetřovatelé při šetření incidentů získali „podezřelé vzorky“. Ministr rovněž vyzval veřejnost ke klidu a obvinil „nepřátelská média“ z toho, že podněcuji mezi lidmi paniku. Podle Vahídího bylo údajnou otravou zasaženo nejméně 52 škol, íránská média hovoří o více než 60.

Je mezi nimi i nejméně jedna škola pro chlapce.

Odplata za demonstrace? 

Od loňského září je íránské náboženské zřízení zpochybňováno při protestech, které propukly po smrti 22leté ženy kurdského původu Mahsy Amíníové. Ta zemřela, když ji zadržela mravnostní policie kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb - šátek, kterým si má muslimská žena zakrývat vlasy a dekolt a který ženy v Íránu musejí od islámské revoluce z roku 1979 nosit na veřejnosti.

Íránská demonstrantka si stříhá vlasy na demonstraci kvůli smrti Mahsy Amíníové v jihokorejském Soulu.
Smutek, protest, revoluce. Proč si íránské ženy stříhají vlasy a pálí hidžáby

Někteří Íránci spekulují, zda nejsou některé z otrav odplatou za demonstrace. Sociální sítě během nich zaplavila videa, na kterých si školačky sundávají muslimský šátek. Jiní se domnívají, že otravy jsou dílem zastánců tvrdé linie, kteří chtějí napodobit hnutí Tálibán v Afghánistánu a militantní islamistickou skupinu Boko Haram v Nigérii tím, že terorizují rodiče, aby přestali posílat své dcery do škol.