„Íránské jaderné aktivity pokračují jako v minulosti a pokračuje i obohacování uranu na 20 procent," citovala podle AFP íránská agentura vedení zahraničního výboru.

Člen výboru Hosejn Nakáví Hosejní předtím prohlásil, že bylo zastaveno obohacování na vyšší úroveň než na pět procent. Írán prý už má uranu obohaceného na 20 procent dostatek pro údajně jediný provoz, pro nějž ho potřebuje, totiž pro výzkumný jaderný reaktor v Teheránu.

Není to poprvé, co někteří íránští poslanci přišli s nečekanými informacemi, které se později nepotvrdily. Hosejního zprávě ale mnozí věřili, protože po letošním zvolení nového prezidenta Hasana Rúháního, Írán začal projevovat větší otevřenost a ochotu dohodnout se.

Obohacování na 20 procent se považuje za technologii, která není nezbytná pro energetický program. Při dalším obohacování může země získat materiál potřebný k výrobě jaderné bomby. Právě tomu se snaží svět zabránit při dlouholetém vyjednávání s Íránci.

Vyjednávači po Íránu chtějí nejenom zastavení obohacování na vysokou úroveň, ale také zlepšení komunikace při kontrolách programu, snížení zásob uranu a přistoupení na další kroky, které svět přesvědčí, že Írán neusiluje o nukleární bombu. Další kolo rozhovorů šesti velmocí s Íránem by mělo začít 7. listopadu.