Rozhovory mají umožnit dojednat dohodu, která zbaví svět pochyb o cílech íránského jaderného programu a umožní zrušit protiíránské sankce. S Íránem vyjednává šest západních velmocí. K hlavním bodům rozhovorů patří obohacování uranu a také těžkovodní reaktor v Aráku.

Obojí může Íránu pomoci získat atomovou bombu, o kterou podle některých států Teherán usiluje. Těžkovodní reaktor ještě není v provozu a mocnosti původně chtěly, aby se Írán vzdal jeho dobudování.

Sálehí podle íránské televize v rozhovorech navrhl, že Íránci „změní konstrukční plány reaktoru tak, že to výrazným způsobem sníží produkci plutonia". V Aráku má být spuštěn 40megawattový reaktor a Íránci tvrdí, že vyprodukované plutonium bude využíváno jen k výrobě izotopů k léčbě rakoviny.

Západní státy zatím Sálehího nabídku nekomentovaly, ruský vyjednávač řekl, že se podařilo pokročit k dohodě a že se rýsuje kompromis.

Podle původního projektu má reaktor v Aráku ročně vyprodukovat devět kilogramů plutonia, přičemž k výrobě atomové bomby je ho zapotřebí asi osm kilogramů. Západní experti se shodují v tom, že jakákoli kvalitní dohoda s Íránem musí zahrnovat omezení kapacity tohoto zařízení.