„Žádní Američané nebyli během útoků ze strany íránského režimu z minulé noci zraněni. Nedošlo k úmrtím a škody na našich základnách jsou minimální,“ oznámil americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci. Při útocích podle něj nezahynuli ani žádní Iráčané. Íránská média přitom dříve informovala, že při útoku zahynulo nejméně 80 lidí. 

Test íránské rakety. Ilustrační foto.
Írán zaútočil na základnu s americkými vojáky v Iráku. Trump: Vše je v pořádku

Šéf Bílého domu posléze zdůraznil, že nedopustí, aby Írán disponoval jadernou zbraní. „Spojené státy okamžitě uvalí další sankce proti íránskému režimu. Tyto sankce zůstanou, dokud Írán nezmění své chování,“ prohlásil Trump.

Významné poselství pro teroristy

Likvidaci íránského generála Kásima Solejmáního označil americký prezident za významné poselství určené teroristům. Podle Trumpa totiž Solejmání plánoval nové útoky na americké cíle. V průběhu tiskové konference Trump rovněž oznámil, že požádá NATO, aby se více angažovalo na Blízkém východě.

Prezident kritizoval chování Íránu, které podle něj svět toleroval příliš dlouho. Vyzval přitom zbylé signatářské státy, aby odstoupily od jaderné dohody s Íránem, jak to USA udělaly v roce 2018.

Záchranáři u trosek havarovaného letadla.
V Íránu se zřítil ukrajinský letoun se 176 lidmi. Nikdo nepřežil

Tiskové agentury si všímají toho, že Trump nepřipojil žádnou další konkrétní hrozbu na adresu Íránu. "To, že máme tak skvělou armádu a vybavení, neznamená, že je musíme použít. Nechceme je použít. Síla Ameriky, a to jak vojenská, tak ekonomická, je nejlepším odstrašujícím prostředkem," zdůraznil americký prezident. 

Írán v noci na středu odpálil na dvě irácké základny s vojáky západní koalice pod vedením Spojených států zhruba dvě desítky balistických střel. Pentagon i Irák uvedly, že terčem byla letecká základna Ajn al-Asad západně od Bagdádu a základna v Irbílu na severu Iráku.

Írán útok označil za odplatu za zabití generála Kásima Solejmáního, který přišel o život minulý týden při cíleném útoku amerického dronu na letiště v iráckém Bagdádu.